Gmina Piszczac : Upamiętnili artystę-samouka [GALERIA]

  • 25.07.2018, 08:03 (aktualizacja 25.07.2018, 11:54)
  • Anna Chodyka
Gmina Piszczac : Upamiętnili artystę-samouka [GALERIA]
Już po raz jedenasty mieszkańcy Południowego Podlasia przypomnieli o twórczości artysty pochodzącego z Dąbrowicy Małej, Bazylego Albiczuka. Wydarzenie, już tradycyjnie, odbyło się pod nazwą Wasylówka, gdyż wśród swoich, na malarza-samouka, mówiono Wasyl.

Uroczystość rozpoczęła panahida, prawosławne nabożeństwo żałobne za duszę Bazylego Albiczuka. Odprawiono je na cmentarzu, przy grobie twórcy. Tego dnia można też było obejrzeć Izbę Pamięci artysty, a także pokonkursową wystawę "Tajemniczy ogród inspirowany twórczością Bazylego Albiczuka". – Jesteśmy dumni z naszego lokalnego artysty, stąd się wzięła Wasylówka. Dzięki akademiom takim jak ta dzisiejsza, nawet najmłodsi mogą poznać jego twórczość. Myślę, że powinniśmy im wpajać, iż warto pamiętać o mieszkańcach gminy, którzy coś osiągnęli – mówiła Maria Chartoniuk pochodząca z Dąbrowicy Małej, a mieszkająca w Białej Podlaskiej.

Pierwszy raz wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy mieszkańców i władz samorządowych, w tym roku obchodzono 23 rocznicę śmierci artysty. – Myślę, że upamiętnienie Albiczuka jest ważne, gdyż zwykły, prosty człowiek, który potrafił wyrazić piękno natury, w dodatku samouk osiągnął sukces, a to spowodowało promocję wsi Dąbrowica Mała. Staramy się pokazać jego dorobek – skomentował Kamil Kożuchowski wójt gminy Piszczac. – Niestety, jego wyjątkowy ogród nie ocalał. Jego dom został jedenaście lat temu sprzedany. Wtedy postanowiono, iż pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na remont świetlicy wiejskiej i stworzenie w niej Izby Pamięci artysty.

 Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 30/2018

Anna Chodyka

Zdjęcia (23)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe