Kostomłoty: Odnaleziono pradawne gockie cmentarzysko

  • 06.08.2018, 08:03
  • Anna Chodyka
Kostomłoty: Odnaleziono pradawne gockie cmentarzysko
Podczas wstępnych wykopalisk odkryto przedmioty świadczące o tym, iż w miejscowości znajduje się bardzo stare cmentarzysko. Miejsce pochówku północnogermańskiego plemienia Gotów pochodzi prawdopodobnie z III -IV wieku. Zamieszkiwali oni wówczas te okolice.

Wykopaliska rozpoczęły się, gdy archeolog Mieczysław Bienia otrzymał informację, iż w miejscu tym wydobywane są ciekawe przedmioty z brązu. Po opisie, uznał, że są to ślady po cmentarzysku gockim z III-IV w. po Chrystusie. Podczas wstępnych badań archeolodzy z Koła "Fibula" przeprowadzili cztery, niewielkie sondażowe wykopy o powierzchni kilku metrów kwadratowych.

Odkryli w nich ślady palenisk (pozostały skupiska przepalonych kamieni, węgiel drzewny oraz drobne noszące ślady przepalenia przedmioty brązowe i ceramiczne). Znaleziono też m.in. klamerkę od pasa wykonaną z brązu z IV w., charakterystyczną dla schyłkowej fazy okresu wpływów rzymskich. Takim wyrobami posługiwali się Goci, ale również Wandalowie, jednak ci ostatni nosili raczej ozdoby z żelaza. W wiekach, kiedy przedmiot był używany, czyli w III i IV, ludy germańskie, do jakich należą Goci przemieszczały się w stronę Morza Czarnego. Nie wszyscy jednak tam dotarli. - Podejrzewamy, że sporo grup zostało na tym terenie - zaznacza M. Bienia.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 32/2018

 

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe