Łosice: Nasz Gienio od Colargola

  • 06.08.2018, 09:30
  • Joanna Gąska
Łosice: Nasz Gienio od Colargola
Zapewne większość z czytelników pamięta z dzieciństwa lub przynajmniej kojarzy takie bajki jak Miś Colargol, Uszatek, Pik-Pok, czy Leokadię. Ale zapewne nie wszyscy wiedzą, że reżyserem, scenarzystą i operatorem tworzącym te i wiele innych bajek w studiu SE-MA-FOR w Łodzi był Eugeniusz Ignaciuk urodzony 19 lipca 1928 roku w Łosicach.

"Gienio" - bo tak nazywany był przez  znajomych i rodzinę - bardzo kochał swoje rodzinne Łosice i w każdej wolnej chwili z chęcią wracał tu odnajdując spokój i ukojenie.
– Wujek Gienio najczęściej odwiedzał nas w czasie letnio-jesiennym. Jego każdy przyjazd kojarzy mi się bezwarunkowo z wyprawą do lasu po grzyby, które wujek po prostu uwielbiał i znał się na nich jak mało kto. Doskonale wiedział, w którym okolicznym lesie nazbiera prawdziwków, gdzie rosną kurki a gdzie opieńki. Widać było jak oczy mu się iskrzą z radością kiedy wracał z takiej wyprawy z koszem pełnym rozmaitych grzybów - opowiada kuzynka Eugeniusza Ignaciuka, pani Joanna.

E. Ignaciuk był też niekwestionowanym i najlepszym inicjatorem wielu spotkań rodzinnych przy ognisku. - Z dzieciństwa pamiętam jak właśnie z inicjatywy wujka Gienia pakowaliśmy się całą rodziną do żuka czy nyski, jechaliśmy nad pobliskie jeziorko w lesie i biesiadowaliśmy całą noc przy ognisku i wtórze akordeonu, na którym przygrywał wujek Mirek. Dla mnie, jako dziecka, był to niezwykle magiczny czas, do którego wracam z sentymentem. Wujka Gienia zapamiętałam jako człowieka niezwykle otwartego, wrażliwego i ciepłego, z wielką wyobraźnią - dodaje pani Joanna.
Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 32/2018

 

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe