Biała Podlaska: "Strażnicy konstytucji" z zarzutami i na ustach całej Polski

  • 7.08.2018, 10:21 (aktualizacja 07.08.2018 11:12)
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: "Strażnicy konstytucji" z zarzutami i na ustach całej Polski
Dwóch członów bialskiego Komitetu Obrony Demokracji usłyszało zarzut znieważenia pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich, poprzez powieszenie na nim baneru z napisem "konstytucja". Mężczyźni nie przyznają się do winy i odmawiają składania wyjaśnień. Jeden z nich twierdzi, że policjanci przeszukali jego mieszkanie bez nakazu prokuratora. W sprawie głos zabrał nawet minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, twierdząc, że użyte środki były nieadekwatne.

2 sierpnia o 5 rano na sylwetce Lecha Kaczyńskiego ustawionej na pl. Wojska Polskiego zawieszony został baner z napisem "konstytucja". Widać to dokładnie na nagraniu z monitoringu zamontowanego wokół pomnika. – O godzinie 6 rano policjanci patrolujący ulicę zauważyli, że na pomniku zawieszono baner. Zdjęli go i zabezpieczyli – informuje Barbara Salczyńska – Pyrchla, rzecznik prasowy KMP w Białej Podlaskiej. Wytypowani przez policję to dwaj działacze bialskiego KOD Stanisław Dembowski i Ryszard Filipiuk. Obaj zostali już wezwani na przesłuchanie i odmówili składania wyjaśnień, bo jak twierdzą, nie złamali prawa. – Wyjaśnienia złożę przed niezawisłym sądem – mówi Stanisław Dembowski. 

Obaj na przesłuchanie w KMP zostali dowiezieni. Stanisław Dembowski opowiada, że policja przywiozła go na przesłuchanie 3 sierpnia. – Odebrano mi telefon i aparat fotograficzny, który leżał na wierzchu w domu. Mam się stawić jeszcze na zdjęcie odcisków palców, gdyż w czwartek nie było już w komendzie specjalistów, by to zrobić od razu po przesłuchaniu. Czuję się jak przestępca, przestępca konstytucyjny – mówi członek KOD.

Ryszard Filipiuk opowiada, że w piątek policja weszła do jego domu o 6.30, gdy był nieobecny. – Żona zadzwoniła do mnie, bo straszyli ją że mnie ukrywa. Zarzucono mi, że uciekam. A ja nie dostałem żadnego wezwania z policji. Powiedzieli, że w sobotę o 14.00 na komendzie, a jak się nie pojawię, to wyślą za mną list gończy – opowiada Filipiuk.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 32/2018

Joanna Danielewicz

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
azotoks
azotoks 13.08.2018, 13:09
Polska wschodnia w szczególności Biała Podlaska to wylęgarnia
piso - kleru.
Opowieści Sandałowego Drzewa
Opowieści Sandałowego Drzewa 11.08.2018, 10:51
Trzeba tym wszystkim KODomitom dowalić za zaśmiecanie pomników, tymi swoimi parszywymi szmatami. Chcieliście demokracji, to ją macie, a nie występujecie przeciwko niej. Póki co to pisiory maja mandat wyborczy do jesieni 2019, a jak się nie podoba to na wybory zasuwać i obecną władzę kartką wyborczą odsunąć, a nie organizujecie jakieś niszowe prowokacje. Ale przecież wiecie, że nie macie społecznego poparcia, więc się łapiecie takich działań poza prawem.
Opowieści Sandałowego Drzewa
Opowieści Sandałowego Drzewa 8.08.2018, 23:06
Najpierw niechaj działacze Komitetu Obciachowych Demokratów, zapoznają się z treścią konstytucji której tak wściekle bronią a także przypomną sobie tryb jej uchwalenia w 1997 roku, ile już wtedy wzbudzała kontrowersji. Tak naprawdę jest ona ułomna i do niczego się nie nadaje oraz od samego początku trzeba ją wymienić. Choć do ubierania właśnie pomników jest w sam raz, ale nie do robienia z jej obrońców bohaterów.
Halina
Halina 8.08.2018, 11:13
Strach artykuł komentować by nie obudzić się rano od granatu hukowego antyterrorystów.

Pozostałe