Biała Podlaska: Czeczeni winni napaści na pograniczników

  • 9.08.2018, 11:49
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Czeczeni winni napaści na pograniczników
Sąd pierwszej instancji stwierdził, że członkowie czeczeńskiej rodziny T., którzy w ubiegłym roku przebywali w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej, są winni czynnej napaści na funkcjonariuszy i kierowania wobec nich gróźb karalnych. Wszystkich trzech skazał na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Rozstrzygnięcie dotyczy sprawy, którą pogranicznicy założyli Czeczenom  po zdarzeniu do którego doszło 6 kwietnia ubiegłego roku w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. Sprawa związana jest z działaniami grupy interwencyjnej SG z Chełma. Funkcjonariuszy wezwało kierownictwo ośrodka, które bało się zamieszek w związku z mającą nastąpić procedurą wydalenia Czeczenki z dziećmi. Do interwencji grupy doszło, a jej pokłosiem było oskarżenie trzech Czeczenów. Ojca i dwóch synów rodziny T. oskarżono o czynną napaść i groźby karalne pod adresem mundurowych, zabezpieczających korytarz w trakcie wyprowadzania Czeczenki.

W sprawie przesłuchiwani byli członkowie rodziny T., pokrzywdzeni strażnicy graniczni i pracownicy cywilni ośrodka. Dowodem w postępowaniu był też zabezpieczony monitoring, za pomocą którego sąd konfrontował zeznania pokrzywdzonych, z tym co zarejestrowała kamera.

W poniedziałek 6 sierpnia zapadł wyrok. Sąd w całości uwzględnił to, o co wnosiła prokuratura i adwokat pokrzywdzonych i skazał cudzoziemców na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Wobec jednego z synów orzekł nadzór kuratorski, co do pozostałych dwóch oskarżonych zaś nakaz informowania sądu co 3 m-ce co do swojej działalności. - Sąd wziął pod uwagę materiał osobowy i nieosobowy, zgromadzony w sprawie. Sąd nie znalazł podstaw, by negować fakt, że dopuścili się czynnej napaści na funkcjonariuszy - argumentował sędzia Piotr Pietraszek. 

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 32/2018

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe