Zaklęcia, złe duchy, ludowa kultura i poezja, czyli zespół "Czeladońka"

  • 10.08.2018, 10:54
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Zaklęcia, złe duchy, ludowa kultura i poezja, czyli zespół "Czeladońka"
Aromat ziół, bogata obrzędowość, pasja i zaangażowanie to podobno recepta na sukces. A jeśli dodamy sielskie krajobrazy, tętniącą życiem wieś oraz regionalny język, kreuje się doskonała przestrzeń dla teatru. Teatru, w którym człowiek dotyka najpiękniejszej, bo twórczej sfery człowieczeństwa. Tak też powstała "Czeladońka".

Czeladońka zawdzięcza swe istnienie pewnemu rolnikowi, który zafascynował się kulturą lokalną, w której wyrósł. Rzecz działa się 39 lat temu w jednej z małych wsi położonych w gminie Łomazy. Niesiony na skrzydłach pasji charyzmatyczny artysta porwał za sobą ponad 100 aktorów – amatorów, którzy wystąpili w setkach przedstawień.
Sceny z dzieciństwa na wsi

– Grupę prowadzę od 1979 roku, trudno więc byłoby ot tak się od niej odciąć. Mam nowych aktorów, głowę pełną pomysłów, więc na pewno jeszcze coś wspólnie zdziałamy – zapewniał Kazimierz Kusznierow, założyciel "Czeladońki" podczas rozmowy ze Słowem Podlasia w 2016 roku, kiedy przechodził na emeryturę. – Przypominamy tę zapomnianą już kulturę ludową, o której większość z nas nie ma dziś pojęcia. Kulturę pełną wierzeń, guseł, zabobonów, ale też pięknych zwyczajów związanych z porą roku, pracami w gospodarstwie czy świętami kościelnymi. Ja pamiętam jeszcze obrzędy obchodzone na wsi z własnej młodości, wiele opowieści na ich temat przekazała mi mama i inni mieszkańcy. Przy pisaniu scenariuszy opieram się właśnie na tych wspomnieniach. Dzięki temu możemy zachować autentyczność naszych prezentacj - opowiadał o misji zespołu.
Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 32/2018

 

 

Justyna Lesiuk-Klujewska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe