W samochodzie odkryli... skórę niedźwiedzia

  • 10.08.2018, 12:45 (aktualizacja 10.08.2018 12:49)
  • (AK)
W samochodzie odkryli... skórę niedźwiedzia KAS
Niecodziennego odkrycia dokonali funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu podczas kontroli samochodu osobowego marki volvo. W bagażniku pojazdu odkryli wyprawioną skórę z niedźwiedzia, okazu chronionego przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej „CITES”.

Podróżujący volvo 65-letni Rosjanin mieszkający w Niemczech wyjaśnił, że skórę dostał od znajomego mieszkającego w rejonie Nowosybirska. Miała ona trafić do jego domu w Niemczech.  Mężczyzna tłumaczył, iż nie miał świadomości, że na legalny przewóz przez granicę okazów „CITES” lub wyrobów z nich wykonanych potrzebne są odpowiednie dokumenty i zezwolenia. Zgodnie z postanowieniami konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem – „CITES” oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony. A dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony, wymagane są zezwolenia.

Gatunki objęte „CITES” są zagrożone wyginięciem z powodu nielegalnego handlu żywymi i martwymi okazami oraz wyrobami pochodnymi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów „CITES” jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. W Polsce zezwolenia na obrót tymi gatunkami wydaje minister ochrony środowiska. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów „CITES”, karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku 65-letniego Rosjanina wszczęte zostało postępowanie karne, a skórę z niedźwiedzia zatrzymano.

(AK)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe