Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 12:28
Reklama
Reklama

Wisznice - droga do wolności

Wisznice w tym roku włączają się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez ojczyznę niepodległości. Prezentacje tańców narodowych podczas państwowych uroczystości, liczne akademie poświęcone historii regionu, a nawet podświetlenie urzędu gminy na kolor biało-czerwony – tak gmina oddaje hołd wszystkim, którzy walczyli o jej wolność.
Wisznice - droga do wolności

– Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to w naszej gminie kilka przedsięwzięć. Zorganizowaliśmy m.in. akcję posadzenia 100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości, konferencję popularno-naukową  pt. "Wisznice jutra. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość", konkurs plastyczny pod nazwą "Moja Niepodległa", w którym nagrodą jest wyjazd w październiku uczestników (dzieci i młodzieży) do Warszawy oraz wizyta w Pałacu Prezydenckim i w Sejmie, a także w Muzeum Powstania Warszawskiego – informuje wójt Wisznic Piotr Dragan. Podkreśla jednocześnie, że to nie koniec patriotycznych inicjatyw.  3 maja i 11 listopada w miejscowości śpiewany jest cały hymn Polski pod pomnikiem w centrum Wisznic. – W czasie świąt narodowych oflagowujemy całe centrum Wisznic, a 4 listopada zorganizujemy przegląd chórów z naszej gminy, które zaprezentują pieśni patriotyczne. Następnie z programem multimedialnym wystąpi Maciej Miecznikowski (zespół Leszcze), który również zaśpiewa pieśni patriotyczne – dodaje włodarz gminy. 

W początkach XIX wieku Wisznice były własnością rodu Sapiehów i siedzibą hrabstwa, które zostały włączone do cyrkułu bialskiego pod zaborem austriackim. Stały się lokalnym ośrodkiem handlowym o charakterze miejskim z rynkiem w centrum, kramami, cerkwią grekokatolicką, kościołem rzymskokatolickim oraz bożnicą i szkołą. Podobnie rzecz ma się w okresie Królestwa Kongresowego, czyli w latach 1815-1830.  Wisznice słynęły wtedy z jarmarków o ponadregionalnym charakterze, szczególnie jarmark św. Jerzego. Od 1835 miasteczko ugruntowało już swą pozycję ośrodka słynącego z jarmarków, głównie na konie i bydło. Warto podkreślić, że w tym okresie było to miasteczko prywatne płk. Ignacego Sosnkowskiego, przodka gen. Kazimierza Sosnkowskiego, współpracownika Józefa Piłsudskiego. 

Za udział w powstaniu styczniowym w dniu 1 czerwca 1869 r. na mocy ukazu car Alekasander II Wisznice (podobnie jak 31 innych miast guberni siedleckiej) zamienił na osadę. Postanowiono "te z miast, które z powodu nieznacznej liczby mieszkańców, małego rozwoju handlu i niedostateczności dochodów, nie mają w rzeczywistości znaczenia miast, przemianować na osady." Ten sam los spotkał wiele polskich miasteczek. Władze rosyjskie rozpoczęły również likwidację cerkwi greckokatolickiej. W 1875 r. zniesiono parafię i dekanat wisznicki, ustanawiając parafię prawosławną. Zlikwidowano ją po 1918 r., ale parafii greckokatolickiej już nie reaktywowano. Murowany budynek cerkiewny przejęła parafia rzymskokatolicka.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 33/2018

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama