Dlaczego warto czytać książki?

  • 22.08.2018, 10:50
  • Artykuł Partnera
Dlaczego warto czytać książki?

W obecnych czasach coraz mniej ludzi czyta książki. Niestety ludzie częściej wybierają filmy oraz internet, bo bardziej sprzyjają lenistwu. Jednak książki mają wiele zalet, o których wiele z nas zapomina. Warto więc czasami spędzić trochę czasu przy dobrej lekturze. Jeśli macie wątpliwości, to mamy dla Was kilka powodów, dla których warto czytać książki.

Czytanie zwiększa zasób słów

Wiedzieliście, że czytanie pomaga nam się stać lepszymi rozmówcami? I nie mamy na myśli lektury poradników na temat, jak być dobrym mówcą, ale zwykłych książek. Wszystko dlatego, że dzięki czytaniu nasze słownictwo staje się bogatsze, a tym samym nasze rozmowy stają się ciekawsze i robimy lepsze wrażenie na rozmówcach. Pamiętajmy o tym, gdy po raz kolejny będziemy mieli ochotę uniknąć książek.

Czytanie doskonale wpływa na pamięć

To może niektórych zaskoczyć, ale czytanie pozwala nam również ćwiczyć pamięć. W końcu w trakcie lektury musimy zapamiętać wiele ważnych kwestii, aby nagle nie tracić wątku. To sprawia, że nasza pamięć staje się coraz lepsza. Warto pamiętać, że z każdą nową informacją nasz mózg zaczyna coraz lepiej pracować, a to ma doskonały wpływ na nasze życie. Dlatego, gdy po raz kolejny staniemy przed dylematem: książka czy serial - wybór powinien być oczywisty.

Czytanie pozwala zwalczać stres

W obecnym świecie każdy człowiek narażony jest na ogromny stres. Niestety trudno jest go uniknąć, a sytuacje wprowadzające nas w zdenerwowanie pojawiają się coraz częściej. Szukamy różnych metod walki ze stresem, a zapominamy o doskonałej i niezwykle taniej metodzie, czyli czytaniu. W trakcie lektury przenosimy się do zupełnie innego świata. To sprawia, że chociaż na chwilę odrywamy się od problemów, dzięki czemu mamy lepszy nastrój, a także mniej się stresujemy. Warto więc codziennie poświęcać przynajmniej pół godziny na czytanie.

Czytanie pomaga rozwijać wyobraźnię

To chyba najbardziej znana zaleta czytania. W trakcie lektury książki nie mamy wszystkiego podanego na tacy, tylko część rzeczy musimy sobie wyobrazić. Autorzy starają się jak najlepiej opisać wszystkie kwestie, ale nie są w stanie pokazać nam ich tak dokładnie jak widzimy w filmach. Dlatego musimy je sobie wyobrazić, a to sprawia, że nasza wyobraźnia coraz lepiej pracuje. Efekt jest więc zupełnie odwrotny od tego, gdy oglądamy telewizję, bo wówczas jest ona uśpiona.

Czytanie pozwala zabić nudę

Czytanie to także dobry pomysł na walkę z nudą. Oglądanie telewizji czy przeglądanie po raz kolejny tych samych stron internetowych może być nużące. Zupełnie inaczej jest w trakcie czytania. Wszystko dlatego, że lektura nie tylko dostarcza nam rozrywki, ale za każdym razem dostarcza nowych wyzwań. To wszystko stymuluje nasz umysł i sprawia, że przestajemy się nudzić.

Jak widać, czytanie ma bardzo dużo zalet. Dlatego nie ma sensu po raz kolejny zastanawiać się, czy sięgać po lekturę, tylko zacząć więcej czytać. Natomiast, gdy będziemy chcieli sprzedać stare książki albo nabyć nowe egzemplarze, warto zajrzeć na skupksiazek.pl

Artykuł Partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe