Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:30
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Biała Podlaska: Żądali zwrotu kamienicy albo pół miliona złotych

Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił pozew Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, która domagała się zwrotu nieruchomości przy placu Wolności 2. Żydzi wysuwali roszczenia do leżącej w centrum miasta posesji, która należała do nich przed wybuchem II wojny światowej. Miasto nie będzie też musiało przyznać wnioskodawcom innej działki, ani zapłacić odszkodowania za utracone mienie. Proces w tej sprawie trwał pięć lat.
Biała Podlaska: Żądali zwrotu kamienicy albo pół miliona złotych

Żądanie pozwu opierało się na przepisach ustawy z 9 lutego 1997 roku o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP. Przewidziana została tam możliwość wszczynania tak zwanych postępowań regulacyjnych w przedmiocie przeniesienia na rzecz gmin żydowskich przejętych przez państwo nieruchomości, które w dniu wybuchu II wojny światowej były ich własnością, lub innych wyznaniowych żydowskich osób prawnych. By mogło do tego dojść musiały tam znajdować się jednak cmentarze lub synagogi, bądź budynki stanowiące siedziby gmin wyznaniowych, służące celom kultu religijnego, działalności oświatowo-wychowawczej i charytatywno-opiekuńczej.

Zanim gmina żydowska wszczęła sądowy spór prawny o nieruchomość, próbowała sprawę załatwić przed Komisją Regulacyjną do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie. Jak potwierdza rzecznik ratusza Radosław Plandowski, zwróciła się tam 22 stycznia 1999 roku. Pod koniec września 2012 roku komisja odmówiła jednak przyznania wnioskodawcom tej działki, informując jednocześnie o prawie wystąpienia na drogę sądową.

Zapadły wyrok jest prawomocny. Jak informują służby prasowe sądu apelacyjnego, w sprawie jest jednak obecnie otwarte postępowanie kasacyjne, gdyż gmina żydowska zażyczyła sobie uzasadnienia wyroku. - Analizujemy obecnie te orzeczenie. Nie ukrywamy, ze rozważamy wniesienie skargi do Sądu Najwyższego. Uważamy bowiem ten wyrok za krzywdzący. Ostateczną decyzje w tej sprawie niebawem podejmie nasz zarząd – informuje Piotr Rytka-Zandberg z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Miasto nie komentuje stanowiska gminy żydowskiej.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 35/2018


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bialczanka 29.08.2018 13:10
Oddać żydom kamienicę, ale pod warunkiem, że zapłacą koszty zarządzania, utrzymania, remontów i podatków od 1945 do 2018 za tą nieruchomość. Ciekawe czy tak chętnie by wyciągali łapy po to

asd 29.08.2018 14:57
Czy miasto zwróci im w takim przypadku za 1945-2018 lat darmowego użytkowania nieruchomości?

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama