Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 07:04
Reklama
Reklama

Region: Kampanię czas zacząć

Na 21 października prezydent ogłosił pierwszą turę wyborów samorządowych. Tym samym wyborcza machina rusza pełną parą. Pierwszy krok, to rejestracja komitetów wyborczych. Ta właśnie się zakończyła.
Region: Kampanię czas zacząć

Tegoroczne wybory samorządowe będą inne niż dotychczasowe. Ich przebieg reguluje ustawa z 31 stycznia tego roku nowelizująca kodeks wyborczy. Przede wszystkim wybierzemy włodarzy gmin i miast na pięcioletnią kadencję – jedną z dwóch, bo ci którzy w tych wyborach wygrają fotele burmistrzów, wójtów czy prezydentów, będą mieli prawo wystartować na to samo stanowisko już tylko raz, ale za pięć lat – a nie jak dotąd za cztery. Natomiast Jednomandatowe Okręgi Wyborcze dotyczyć będą samorządów do 20 tys. mieszkańców.

Co ważne dla wyborców, którzy 21 października do urn się wybiorą – zmienia się definicja znaku stawianego na karcie do głosowania i oznaczającego nasz wybór. Teraz mają być to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie pola wyznaczonego na postawienie znaku. Czyli nie musi to być tradycyjny "X". Poza tym dopiski na karcie poczynione przez wyborcę, nie wpłyną na ważność oddanego głosu. Prawo dopuszcza też skreślenia i zamazania.

W kwestii głosowania korespondencyjnego prawo też napisano po nowemu, bo 21 października z tej formy oddania głosu skorzystają jedynie osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z tej możliwości wyłączone zostały osoby starsze i przebywające za granicą.

Nowością w lokalach wyborczych, będzie możliwość transmitowania na żywo przebiegu głosowania w lokalach, a prace komisji obserwować będą mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni. Zgodnie z nowymi przepisami inna komisja obwodowa ma prowadzić głosowanie, a inna liczyć głosy po zakończeniu głosowania w lokalu.

Jeśli chodzi o chronologię tegorocznych wyborów samorządowych, to pierwszy ważny moment już za nami. Do 27 sierpnia wyznaczono bowiem rejestrację komitetów wyborczych. Do 11 września komisarze wyborczy powinni powołać terytorialne komisje wyborcze. Do 17 września natomiast zostaną powołane obwody głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach.

Do północy 17 września jest też czas na zgłaszanie kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich.

Natomiast do 21 września należy w formie obwieszczenia przekazać informacje o granicach obwodów, ich numerach i siedzibach obwodowych komisji wyborczych, jak i informację o miejscach przystosowanych do głosowania dla niepełnosprawnych i zasadach głosowania korespondencyjnego. Do tego też dnia zgłaszani będą kandydaci do obwodowych komisji wyborczych.

O godzinie 24.00, 26 września mija czas na zgłaszanie przez komitety kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Do 1 października nastąpić ma powołanie obwodowych komisji wyborczych. Natomiast do 8 października pojawić się mają obwieszczenia z listami radnych i kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do tego dnia można tez zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.

Kampania wyborcza ma się zakończyć o północy 19 października. Głosowanie odbywać się będzie 21 października od godz. 7 do 21.

W poniedziałek w biurach wyborczych w całym kraju trwało pośpieszne rejestrowanie ostatnich komitetów wyborczych. W poniedziałek do południa, było ich zarejestrowanych ok. 70.  - Na chwilę obecną (27 sierpnia) nie mamy jeszcze pełnych informacji. Na razie zbieramy zgłoszenia od komitetów. Mamy masę ludzi, którzy do nas się zgłaszają. Kiedy zarejestrujemy wszystkich, umieścimy taką informację na naszej stronie internetowej. Pełne informacje będą dostępne najwcześniej we wtorek (28 sierpnia) – powiedział naszej redakcji Krzysztof Sadowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białej Podlaskiej.

Poza wyborcami i organizacjami, które rejestrowały swoje komitety w regionach. W PKW rejestracji dokonało 17 komitetów partii politycznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gosc 29.08.2018 13:39
Ale Miedzyrzecem rzadzi mafijny uklad PO-PSL i to jest najwiekszy problem mieszkancow

josef 29.08.2018 07:35
Wybory ogłoszone i SĘPY chop do koryta:żydokomuna/SLD+PO/ i sitwa Pisowska.A miasto tonie w długach/bankrut finansowy/i wszechobecny brud!Ale pomników przybywa!

Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama