Legalna działalność bukmacherska w Polsce – jak uzyskać licencję?

  • 03.09.2018, 17:53
  • red.
Legalna działalność bukmacherska w Polsce – jak uzyskać licencję?
Uzyskanie licencji na zakłady bukmacherskie w Polsce jest sporym wyzwaniem organizacyjno-finansowym, ale rosnące zyski legalnych bukmacherów pokazują, że może być to opłacalny biznes.

Obowiązujące prawo hazardowe jest rygorystyczne dla bukmacherów. Aby móc zacząć działalność na tym rynku, trzeba uzyskać licencję, której zdobycie wymaga spełnienia wyśrubowanych warunków i uregulowania licznych opłat.
Forma działalności, kapitał zakładowy

Ponieważ obstawianie wyników za pieniądze uznaje się za rodzaj hazardu, świadczenie usług bukmacherskich znajduje się pod ścisłą kontrolą państwa. Nie da się ot tak wejść na ten rynek – najpierw trzeba przejść dokładną weryfikację i uzyskać licencję, którą wydaje Ministerstwo Finansów. Droga od złożenia wniosku do otrzymania zezwolenia na działalność jest jednak bardzo długa.

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie każda firma ma możliwość legalnego wejścia na rynek bukmacherski w Polsce. Prawo stanowi, że wyłącznie spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (lub spółki działające na zasadach właściwych dla tych spółek) zarejestrowane w państwach UE lub znajdujące się w państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) mogą uzyskać licencję bukmacherską na działalność w Polsce. Dla firm z zagranicy warunkiem jest utworzenie przedstawicielstwa lub oddziału w naszym kraju. Oczywiście firmy z siedzibą w Polsce również mogą otrzymać licencję, pod warunkiem że firma występuje w postaci spółki z o.o. lub spółki akcyjnej.

Aby otrzymać licencję, firma działająca w formie spółki akcyjnej lub z o.o. musi posiadać kapitał zakładowy w wysokości min. 2 mln zł. Wymóg związany z tak dużym kapitałem zakładowym sprawia, że niewiele przedsiębiorstw jest zainteresowanych wejściem na rynek bukmacherski w Polsce. Na pewno małe firmy nie mają takiej możliwości ze względu na brak środków.

Bezpieczeństwo

Jako że prawo hazardowe ma na celu zabezpieczenie graczy i ich środków zdeponowanych na koncie u bukmachera, osoby, które zarządzają firmami bukmacherskimi muszą być nieskazitelnie czyste pod względem prawnym i finansowym. Nie ma mowy o tym, żeby akcjonariusze (wspólnicy) reprezentujący przynajmniej 10% kapitału zakładowego byli skazani za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Zanim jeszcze firma bukmacherska rozpocznie świadczenie usług w Polsce, we wniosku o wydanie licencji złożonym do Ministerstwa Finansów musi wykazać, że w trakcie działalności zadba o bezpieczeństwo graczy. W tym celu firmy, które chcą uzyskać zezwolenie na działalność na rynku bukmacherskim, powinny zaprezentować koncepcję polityki gromadzenia i przetwarzania danych, a także przedłożyć regulamin odpowiedzialnej gry do wglądu i akceptacji urzędników. Firmy muszą zaplanować między innymi, w jaki sposób będą uniemożliwiać dostęp do gry osobom, które nie ukończyły 18 lat, a także w jaki sposób zamierzają ostrzegać graczy o ryzyku uzależnienia.

Koszty

Kolejna sprawa to koszty uzyskania licencji. Analizując, ile pieniędzy trzeba wydać, żeby w ogóle rozpocząć działalność na rynku bukmacherskim, nietrudno dojść do wniosku, dlaczego tak niewielu legalnych bukmacherów działa w Polsce. Podstawowy koszt wydania licencji wynosi bowiem ponad 90 tys. zł (jeśli bukmacher chciałby posiadać tylko jeden punkt stacjonarny – wraz ze zwiększającą się liczbą punktów koszt wydania licencji wzrasta o ponad 2 tys. zł za każdy punkt), tymczasem osobne zezwolenie trzeba wyrabiać na działalność w Internecie. Jeśli więc firma chce świadczyć usługi dodatkowo przez Internet z wykorzystaniem jednej strony internetowej, to będzie to dodatkowy koszt w okolicach 313 tys. zł. Do tego dochodzą jeszcze wydatki na złożenie zabezpieczeń finansowych, a to też nie są małe kwoty.

Podsumowując, choć kapitału zakładowego oraz zabezpieczeń finansowych nie możemy traktować jako wydatek, to jednak aby wejść w ten biznes trzeba dysponować bardzo dużymi pieniędzmi. Jak dotychczas niewiele firm się na to zdecydowało (lista na www.wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy), być może z tego powodu, że nie ma wcale gwarancji że biznes ten okaże się opłacalny.
Wymagania dotyczące kwestii zarówno formalno-prawnych, jak i finansowych sprawiają, że samo uzyskanie licencji i rozpoczęcie działalności staje się ogromnym wyzwaniem organizacyjnofinansowym dla każdego, kto chciałby się go podjąć. Rosnące jak na drożdżach przychody firm bukmacherskich zdają się jednak potwierdzać, że ryzyko może być opłacalne. Trzeba pamiętać, że obecnie firmy działające bez zezwolenia są w odwrocie (za grę w takich firmach grożą graczom wysokie kary), a więc coraz więcej rynku zostaje dla legalnych bukmacherów posiadających polską licencję na zakłady.

red.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maks
Maks 12.04.2021, 17:11
Азартные игры подходят не всем. Мы с ребятами на форуме обсуждали такой вопрос: реально ли заработать в онлайн казино ? Некоторым это удается, но в целом это занятие для избранных )))
https://wspanialakobieta.pl/fo…
Markos
Markos 25.09.2018, 11:20
A w Grecji to koszt 10 mln ale euro ;) O rynku bukmacherskim sporo dowiedzieć się można na https://wirtualnybukmacher.pl/

Pozostałe