Biała Podlaska: Nowy rok z pamiątkową tablicą i awansami

  • 5.09.2018, 09:40
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: Nowy rok z pamiątkową tablicą i awansami
Nie tylko uroczyście rozpoczęto rok szkolny w poniedziałek, 3 września, na bialskim placu Wolności. Przy okazji odsłonięto też pamiątkową tablicę pięciu prawd Polaków spod znaku Rodła i wręczono nominowania dyrektorom oraz awanse zawodowe nauczycielom.

Podczas uroczystości, na ścianie bialskiego magistratu, odsłonięto pamiątkową tablicę pięciu prawd Polaków spod znaku Rodła. Rodło to symbol, który przedstawia bieg rzeki Wisły, wraz z zaznaczonym Krakowem. Używany jest przez Związek Polaków w Niemczech od 3 grudnia 1932 roku do dzisiaj. Pięć prawd na tablicy to: 1. Jesteśmy Polakami! 2. Wiara Ojców Naszych jest wiarą naszych dzieci. 3. Polak Polakowi bratem. 4. Co dzień Polak Narodowi służy. 5. Polska matką naszą – nie wolno mówić o matce źle!

- Odsłoniliśmy dzisiaj tablice, która ma pięć prawd uniwersalnych dla każdego z nas. Zależało nam, aby te tablice były również w bialskich szkołach, aby nasze dzieci wiedziały jak powinni Polacy postępować, jaki jest elementarz zachowania patriotycznego. Chcemy wspierać naszą oświatę, nie tylko materialnie, ale również duchowo - mówił prezydent, Dariusz StefaniukPoza urzędem miasta, tablica znajdzie się również w każdej bialskiej szkole. - Tych tablic w Polsce jest niewiele, przez 50 lat były zakazane. Tutaj rozpoczynamy marsz z tymi pięcioma prawdami Polaków, które mają być wszędzie. W całej Polsce i w każdej szkole. Cieszę się, że jest takie miasto, z którego będzie promieniować idea patriotyzmu. Biała Podlaska jest znana z wielu inicjatyw. Do mieszkańców powiem, bądźcie dumni z tego miasta – mówił Augustyn Wiernicki, koordynator związków i stowarzyszeń Dzieci Wojny. Następnie w imieniu organizacji wręczył najwyższe odznaczenia, które trafiły do: senatora Grzegorza Biereckiego, prezydenta D. Stefaniuka, przewodniczącego rady miasta Dariusza Litwiniuka, bialskiego przedsiębiorcy Stanisława Romaniuka oraz radnego miejskiego Kamila Paszowskiego.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 36/2018p

Justyna Madan
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe