Gmina Biała Podlaska: W kontuszach, o Srebrną Wagę Podlasia

  • 16.09.2018, 09:00
  • Michał Karchut
Gmina Biała Podlaska: W kontuszach, o Srebrną Wagę Podlasia
Na terenie strzelnicy w Hrudzie Podlasko-Kozieradzkie Bractwo Kurkowe Towarzystwo Strzeleckie w Konstantynowie zorganizowało V Ogólnopolskie Strzelanie o Srebrną Wagę Podlasia. Nie zabrakło pięknych nawiązań do staropolskich tradycji i zdrowej strzeleckiej rywalizacji. Wydarzenie było podniosłe ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przedsięwzięcie odbyło się 8 września. Wzięli w nim udział wszyscy zgromadzeni, przedstawiciele strzeleckich bractw kurkowych, w tym: bractwo łódzkie, radomskie, świętokrzyskie, łomżycko-trochickie, mazowiecko-podlaskie, warszawskie, lubelskie, krakowskie, ostrowskie oraz zaproszeni goście. Panowie odziani byli w eleganckie kontusze z szablami u pasa, panie zaś wystrojone w przepiękne suknie.

W wydarzeniu wzięli udział: prezes okręgu centralnego Jan Klauza, król okręgu centralnego Szczepan Wereszko (tytuł zdobyty w maju br.), łowczy okręgu Biała Podlaska Roman Laszuk, a nad zawodami czuwali kierownicy strzelania z Drelowa.Istotnym punktem wydarzenia było odznaczenie braci i sióstr kurkowych. Kapituła Braci Strzeleckiej Rzeczpospolitej Polskiej wyróżniła kilkunastu braci kurkowych medalami zasługi, m.in. Krzyż Zasługi Order Oficerski otrzymali: starszy brat Bractwa Podlasko-Kozieradzkiego Szczepan Wereszko oraz podstarszy bractwa Janusz Zabłocki. – Jako Polacy musimy dbać o tradycje staropolskie i strzeleckie, to nasz obowiązek – przyznawali z dumą uczestnicy spotkania.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 37

Michał Karchut

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe