Powiat Bialski: Wystawili fikcyjne faktury na 14 milionów

  • 18.09.2018, 11:05
  • Marcin Kozarski
Powiat Bialski: Wystawili fikcyjne faktury na 14 milionów
Mężczyzna i kobieta z okolic Międzyrzeca Podlaskiego znaleźli się wśród pięciu osób, zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej, w związku z fikcyjnym obrotem chemikaliami. Podejrzani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w fakturach oraz prania pieniędzy. Według wstępnych szacunków śledczych, w wyniku przestępczego procederu Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenie podatku VAT na kwotę ponad 14 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie od kilku miesięcy prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach. Do karuzeli miało dochodzić na terenie województw: mazowieckiego, pomorskiego oraz lubelskiego. Towar był sprowadzany do Polski z Belgii lub Wielkiej Brytanii, bez opłacenia należnego podatku, a następnie bezpośrednio transportowany do Czech lub Słowacji. Faktury zakupu i sprzedaży wystawiane poprzez kolejne podmioty gospodarcze, umożliwiły im obniżenie podatku VAT, a w przypadku ostatniego podmiotu, który sprzedawał towar za granicę bezpodstawny zwrot podatku. Według naszych ustaleń w przestępczą działalność zamieszane są dwie osoby z powiatu bialskiego. Tutaj też, w jednej z firm pod koniec sierpnia służby zabezpieczyły różnego rodzaju dokumentację oraz nośniki elektroniczne.

By stworzyć pozory rzeczywistego obrotu chemikaliami na terenie Polski członkowie grupy wykorzystywali konta bankowe różnych podmiotów gospodarczych, legalizując przepływy pieniędzy, w oparciu o poświadczającą nieprawdę dokumentację finansowo-księgową. Prokuratura postawiła im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w fakturach oraz prania pieniędzy, poprzez rachunki firm biorących udział w fikcyjnej działalności. Według szacunków Skarb Państwa mógł być narażony przez to na uszczuplenie podatku VAT na kwotę ponad 14 mln zł.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 38

Marcin Kozarski
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mariusz Bartczak
Mariusz Bartczak 16.10.2018, 22:17
Ciekawe czy przy okazji złapania kolejnych oszustów znajdzie się niezłomny sędzia co przyklepie maksymalny wymiar kary. KASa wyłapuje złodziei, artykułów w necie na pęczki a jak na razie brak informacji o skazaniu z wysoką karą kogokolwiek. Brawo!
ssss
ssss 3.10.2018, 19:44
Super

Pozostałe