Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:29
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gmina Borki: Ślady historii zniknęły z przestrzeni publicznej

Nie ma już cokołu z płytą powstałą w 70 –tych latach minionego wieku, na której mieszkańcy Bork upamiętnili pobyt VII dywizji 2 Armii Wojska Polskiego w 1944 roku w tej miejscowości. Cokół został rozebrany, bo IPN uznał, że zamieszczony na nim zapis podlega przepisom ustawy dekomunizacyjnej. – O opinię IPN w tej kwestii wnioskował wójt – informuje Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.
Gmina Borki: Ślady historii zniknęły z przestrzeni publicznej

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną zmianie nazw poddawano w tym roku ulice i likwidowano pomniki. Chodziło przede wszystkim o nomenklaturę związaną z Polską Ludową, lub upamiętnienia aparatu byłej władzy czy ustoroju. W województwie lubelskim pomników poddanych restrykcjom związanym z ustawą było ponad 100. W części przypadków zalecano zmianę na płytach, poprzez usunięcie jakiegoś symbolu, czy części treści. W innych likwidację pomnika.

Na przełomie sierpnia i września otrzymaliśmy zdjęcie upamiętnienia w Borkach Radzyńskich. Na nim nieco "skruszały" cokół z płytą upamiętniającą formowanie się dywizji Wojska Polskiego na jesieni 1944 roku. Do zdjęcia dołączono wpis: "Borki Radzyńskie. Wbrew mieszkańcom niszczy się pomnik stacjonowania wojsk w 1944 roku."  Upamiętnienie powstało w 1978 roku.

Kilka dni później cokół i tablica zostały rozebrane. Fakt potwierdził sołtys Bork, Tomasz Kwaśny. – Nie wypowiem się co do słuszności tego zajścia. Mogę tylko powiedzieć, że nie było żadnych konsultacji z mieszkańcami na ten temat, więc pewnie niektórzy chcieliby wiedzieć, czemu pomnik rozebrano. Nie docierały do mnie z otoczenia ani głosy, że komuś ten pomnik przeszkadza, ani że nie przeszkadza. Choć znam takich, którzy w tym wojsku, którego płyta dotyczyła, mieli swoich bliskich. Dla tych ludzi, to pewnie najbardziej przykra sprawa – mówi sołtys.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 38

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama