Gmina Ulan-Majorat: Maty do zdjęcia. Strefa zapowietrzona odwołana

  • 20.09.2018, 12:27
  • Joanna Danielewicz
Gmina Ulan-Majorat: Maty do zdjęcia. Strefa zapowietrzona odwołana
Na terenie gminy Ulan – Majorat nie funkcjonuje już strefa zapowietrzona. W promieniu 3 km od wykrycia przypadków ASF u świń zdjęto już najbardziej restrykcyjne obwarowania.

W ubiegłym tygodniu wojewoda uchylił rozporządzanie ustalające granice tej strefy, a powiatowy lekarz weterynarii cofnął nakaz rozkładania mat dezynfekcyjnych i oznakowania terenu jako zapowietrzonego. To znaczy, że najcięższy okres na tych terenach gminy już minął, bo na obszarach objętych strefą zapowietrzoną, nie doszło do kolejnych zakażeń ASF przez około 40 dni.

Przypomnijmy, że pierwsze ognisko ASF u świń ujawniono w Domaszewnicy na początku lipca. Chorobę  3 lipca potwierdziły wyniki badań Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Wynikiem była likwidacja stada, w którym hodowlano 43 świnie. 7 lipca wyniki kolejnych próbek ujawniły ASF w stadzie 32 świń w Domaszewnicy, a 13 lipca potwierdzono chorobę w hodowli w tej samej wsi, gdzie było 13 świń. Kolejne informacje o ASF zostały potwierdzone 23 i 24 lipca. Badania przeprowadzone w instytucie w Puławach jednoznacznie wskazały kolejne dwa ogniska – ostatnie w Kol. Domaszewskiej w stadzie 53 świń.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 38

 

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gala1978
gala1978 21.09.2018, 22:07
Jan Paweł II bardzo modlił się o polskiego rolnika. Po tym jak Papież zmarł Polska cały czas jest na granicy rozpadu i wojny domowej.

Pozostałe