BIAŁA PODLASKA: Odebrano nam źródło utrzymania. Nie mamy z czego żyć

  • 25.09.2018, 14:50 (aktualizacja 25.09.2018, 15:43)
  • Joanna Danielewicz
BIAŁA PODLASKA: Odebrano nam źródło utrzymania. Nie mamy z czego żyć
Adam Wasiluk pozwał inspekcję weterynaryjną i chce odszkodowania za wybite w sierpniu ubiegłego roku stado świń. To już kolejne postępowanie przeciw weterynarii, jakie toczy się przed bialskim sądem rejonowym. W sierpniu rozpoczęła się tu sprawa z powództwa rolnika z Mań, który również pozwał Skarb Państwa reprezentowany przez inspekcję weterynaryjną.

Rolnik z Rudnik złożył pozew do sądu, gdyż chce odszkodowania za wybite 15 sierpnia ubiegłego roku stado. – Miałem 36 sztuk świń, z czego 30 dochodziło do wagi 120 kg i były gotowe do sprzedaży. Inspekcja weterynaryjna odebrała nam całkowicie dochody. Z tego żyliśmy – mówi rolnik.

– Wstyd powiedzieć, ale zostaliśmy z dnia na dzień bez środków do życia. Świnie szykowane na sprzedaż miały nam zrekompensować wydatki na utrzymanie stada, zakup ropy, rachunki, zakupy dla dzieci. W ubrania dla rodziny zaopatrywać się musimy w szmateksach. Do jedzenia mieliśmy to co z gospodarki udało się wyprodukować, bo jak człowiek miał 100 złotych na zakupy, to nie wiedział co kupić. Żyjemy z dnia na dzień - opowiada. Wasiluk oszacował straty na 18 tys. zł, ale nie dostał ani odszkodowania, ani tzw. nagrody, którą weterynaria przyznawała części hodowcom, którym likwidowano stada. Rolnik miał bowiem nie zachować zasad bioasekuracji. Z podobnych przyczyn nie otrzymał też odszkodowania. Zdaniem weterynarii utrudniał też działania związane z likwidacją stada.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 39

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe