Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:47
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

W Kodniu spróbujesz kuchni książąt Sapiehów

Odtwarzanie starych przepisów kulinarnych, zbieranie ziół, przygotowywanie nalewek z dawnych receptur, pieczenie chleba i innych potraw znanych jeszcze książętom z rodu Sapiehów - to zajęcie zakonników i mieszkańców nadbużańskiej miejscowości. Starają się oni kultywować tradycje sprzed wieków.
W Kodniu spróbujesz kuchni książąt Sapiehów

Obecnie w ogrodzie oblatów rośnie ponad czterdzieści gatunków ziół. Wykorzystywane są w medycynie naturalnej, wytwarza się również z nich przyprawy. Gałązki suszy się w całości w zamkowych piwnicach, dzięki temu są znacznie trwalsze i intensywniej pachną. Dawną świetność ogrodowi przywrócił nieżyjący już ojciec Stanisław Wódz. - Z ziół robi się między innymi herbatki lecznicze. Najchętniej kupowana jest działająca wyciszająco melisa. A także morwa biała, obniżająca poziom cukru w organizmie, którą zaleca się cukrzykom - mówi przewodniczka kodeńska Zofia Sacharczuk. 

W ogrodzie uprawiany jest także hyzop i lubczyk. Ludzie żartują, że to afrodyzjak, jednak stosuje się go przede wszystkim do oczyszczania nerek. Można tam znaleźć również oregano, dwa rodzaje bazylii, czerwoną i zieloną. A także natknąć się na rzadko spotykaną roślinę nazywaną bożym drzewkiem, stosowaną do inhalacji oraz produkcji herbatek na przeziębienie. 

Choć chleb żebraczek, nie znalazł się jeszcze na ministerialnej liście to ma niezwykle ciekawą historię. Wiąże się ona z przybyciem Jana Sapiehy do Kodnia. – Książę przyjechał do miejscowości w 1511 r. i został z honorami przyjęty przez mieszkańców. Każdy przyniósł, co miał najlepszego w swojej spiżarni. Przyszła też młoda, bardzo uboga wdowa i podarowała arystokracie mały chlebek. Ten mu tak posmakował, iż zaprosił kobietę wraz jej dziećmi do swego grodziska, by tam zapewnić im życie w dostatku - opowiada Z. Sacharczuk.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 39


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Np procto vitale, żeby daleko nie szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:34Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton Franka
Reklama
Reklama