BIAŁA PODLASKA: Prokurator: Napis "konstytucja" nie stanowi treści obraźliwej

  • 11.10.2018, 11:49
  • Joanna Danielewicz
BIAŁA PODLASKA: Prokurator: Napis "konstytucja" nie stanowi treści obraźliwej
Zdaniem prokuratury dwóch członków bialskiego KOD nie znieważyło pomnika Marii i Lecha Kaczyńskim, zawieszając na nim w sierpniu tego roku napis "konstytucja". Prokurator umorzył dochodzenie, a akta sprawy przesłał policji , by rozważyła, czy nie doszło tu do wykroczenia.

W sprawie baneru na pomniku prezydenckiej pary, który ozdobił sylwetkę Lecha Kaczyńskiego 2 sierpnia, dwukrotnie wypowiadał się już sąd. W sierpniu wydał postanowienie na zażalenie obrońcy Stanisława Dębowskiego, jednego z oskarżonych o zawieszenie banneru, na zatrzymanie. Sąd stwierdził wówczas, że było one bezzasadne. Natomiast 28 września sąd odniósł się do zażalenia również Dembowskiego i jego kolegi Ryszarda Filipiuka, na przeszukanie przeprowadzone przez policję w ich mieszkaniach i zatrzymania ich rzeczy. Przypomnijmy, że oba przeszukania odbywały się bez prokuratorskiego nakazu. Ten został wydany następczo , trzy dni po przeszukaniu drugiego z oskarżonych o znieważenie pomnika. Sąd rozpatrując zażalenie na zatwierdzenia przez prokuraturę  przeszukań, stwierdził że prokurator nadał prymat ochronie porządku publicznego, nad chronioną konstytucyjnie nietykalnością osobistą i prawem do prywatności. Dodatkowo sąd stwierdził, że wyraz "konstytucja" nie ma wydźwięku pejoratywnego i znieważającego. W związku z tym uznał zażalenie przeszukanych i uchylił postanowienie prokuratury z 7 sierpnia.

3 października decyzję w sprawie postępowania wobec dwóch członków KOD oskarżanych o znieważenie pomnika, wydała prokuratura. Prokurator Tomasz Lewtak postanowił umorzyć dochodzenie przeciwko obu mężczyznom. W przeanalizowanych bowiem dowodach nie dopatrzył się jednak znamion czynu zabronionego. Prokurator wskazał, że słowo "znieważa" odnosi się do uwłaczenia, ubliżenia, wyszydzenia, wyrażenia pogardy. "Czynnościami znieważającymi pomnik mogą być wypowiedzi, gesty lub określone zachowania np. czynność fizjologiczna wykonana pod pomnikiem, umieszczenie odpowiednich napisów bądź rysunków, obrzucenie miejsca, czy pomnika jakimiś przedmiotami, odrywanie fragmentów, oblewanie płynem. (...) Zachowanie Stanisława Dembowskiego i Ryszarda Filipiuka nie stanowiło znieważenia pomnika w rozumieniu art. 261 kk. (...) napis "konstytucja" nie stanowi bowiem treści obraźliwej, uwłaczającej czy wyrażającej pogardę." – argumentuje decyzję o umorzeniu dochodzenia prokurator.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 41

 

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
...:)
...:) 12.10.2018, 20:50
..:)
Stroskana
Stroskana 12.10.2018, 20:47
Jawi się pytanie: czym jest namiętne przykrywanie, ubieranie, nakrywanie wszelkich możliwych pomników, obiektów, gmachów,czy żywych osób?
Mnie przychodzi na myśl jedno określenie : mania prześladowcza.
Jeśli rzeczywiście byłoby to tak właśnie , to należałoby ją traktować jak chorobę- nie jak przestępstwo,- a wtedy podniecenie chorego można przecież ograniczyć za pomocą leków uspokajających i przeciwlękowych..
Zbliża się Święto Zmarłych...zastanawiam się ile pomników cmentarnych zostanie poddanych zabiegom osób cierpiących z powodu ich zaburzeń....

Pozostałe