Poza Prawem: Wyłudzali podatek VAT i prali pieniądze

  • 24.10.2018, 10:04
  • Marcin Kozarski
Poza Prawem: Wyłudzali podatek VAT i prali pieniądze
Policjanci z lubelskiej komendy wojewódzkiej ujęli kolejne 8 osób podejrzanych o udział w wielomilionowych wyłudzeniach podatku VAT i praniu pieniędzy. Grupa działała od lipca 2014 r. do 2016 r. w różnych miejscowościach w Polsce i poza jej granicami. W Białej Podlaskiej były wirtualne siedziby spółek biorących udział w karuzeli, tutejsze biuro rachunkowe zajmowało się również ich obsługą. Podejrzanym jest jeden z mieszkańców miasta.

Śledztwo od wielu miesięcy prowadzą funkcjonariusze komendy wojewódzkiej, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Policjanci zwrócili uwagę na obsługujące spółki biuro rachunkowe. Firmy posiadały bowiem ten sam adres w Białej Podlaskiej i bardzo duże obroty na rachunkach, sięgające 30 mln zł miesięcznie. Pod koniec 2017 roku zatrzymano pierwszych 6 osób, z lubelskiego i mazowieckiego. Wśród nich mieszkańca Białej Podlaskiej Mariana J. – Mężczyzna usłyszał zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT oraz współudziału w praniu pieniędzy, poprzez zakładanie rachunków bankowych dla firm – informuje prokurator Maciej Florkiewicz, naczelnik Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Z ustaleń śledztwa wynika m.in., że przedsiębiorstwa ze Szwecji i Finlandii wykazywały wewnątrzwspólnotową dostawę metali szlachetnych do krajów UE i z tego tytułu uzyskały zwrot VAT, lub też się o niego ubiegały. Z dokumentów wynikało, że towar rzekomo wyeksportowany z Finlandii i Szwecji, kupowany był od firm z siedzibami w Estonii, Polsce i na Łotwie. Ustalenia poczynione w Finlandii i Szwecji wskazują na fikcyjność tych transakcji. Spółki te miały rachunki w polskich bankach, na które dokonywane były wpłaty i wypłaty, mające potwierdzić handel.  

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 43

 

 

 

Marcin Kozarski
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe