Biała Podlaska: Za dwa lata ruszy bialska onkologia

  • 24.10.2018, 10:38
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: Za dwa lata ruszy bialska onkologia
"Dobro pacjenta naszym celem nadrzędnym" to hasło, które towarzyszy budowie bialskiej onkologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2020 roku. Jej to 55 mln złotych, z czego 35 mln zł to pieniądze z budżetu szpitala, a 0,7 mln zł zostanie przekazane z budżetu województwa lubelskiego. Na resztę szpital prawdopodobnie zaciągnie kredyt inwestycyjny. - Nasz szpital posiada dobrą sytuację finansową, więc nie ma żadnego kłopotu aby na bardzo dobrych warunkach kredyt uzyskać - mówi dyrektor szpitala, Dariusz Oleński.

Oddział Onkologii Klinicznej będzie miał do dyspozycji pacjentów 54 łóżka, a oddział hematologii - 25 łóżek z izolatkami i niezbędnym obszarem diagnostycznym. – W sierpniu 2020 roku ten etap inwestycji powinien być zakończony, myślę, że w tym czasie również uporamy się z przeprowadzeniem przetargów na wyposażenie oddziału tak abyśmy w IV kwartale 2020 roku mogli już go w pełni uruchomić, a być może już wówczas będą zaangażowane prace przy radioterapii, czyli przy tak zwanych bunkrach radioterapeutycznych gdzie powinny stanąć co najmniej dwa akceleratory liniowe czyli tak zwane przyspieszacze liniowe do prowadzenia radioterapii – informuje Dariusz Oleński, dyrektor bialskiego szpitala.

Początkowe założenia finansowe były takie, że 50% wartości inwestycji miało pochodzić z rezerwy budżetu państwa, tzw. ustawy o równoważnym rozwoju regionu, 47%  z finansów szpitala, a 3 % z budżetu województwa lubelskiego. Niestety nie udało się uzyskać dofinansowania z budżetu państwa. – Zaangażowaliśmy własne przeznaczone na ten cel środki czyli kwotę około 35 mln złotych i to są środki finansowe, które nasz szpital ma ulokowane na koncie, to jest gotówka przeznaczona na tę konkretną inwestycję. Po to ona jest zgromadzona, żeby rozwijać szpital. Ta część finansowania, która miała pochodzić z budżetu państwa w tej chwili jest ulokowana w planie podjęcia kredytu inwestycyjnego, który z góry zgodził się udzielić Bank Gospodarstwa Krajowego – mówi Dariusz Oleński. Do sierpnia plany finansowania mogą jeszcze ulec zmianie. Dyrektor podkreśla, że założony na chwilę obecną model finansowy jest stabilny i bezpieczny.

 

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 43

 

 

Justyna Madan

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe