POWIAT RADZYŃSKI: Czy będzie zmiana warty? Dużo na to wskazuje

  • 1.11.2018, 15:52 (aktualizacja 02.11.2018 09:35)
  • Joanna Danielewicz
POWIAT RADZYŃSKI: Czy będzie zmiana warty? Dużo na to wskazuje
Na 19 miejsc w radzie powiatu, 9 mandatów przypadło kandydatom startującym z listy PiS. Przedstawiciele PSL zyskali 5 miejsc. Żadnemu z ugrupowań nie daje to przewagi, ale do zagospodarowania jest jeszcze pięciu radnych, którzy weszli z innych komitetów. Z kim będzie im bardziej po drodze? Czy szykuje się przewrót w radzie powiatu, którym od wielu lat rządził PSL? Prawdopodobieństwo jest duże.

Wybory z 21 października sprawiły, że arytmetyka powyborcza mocno się skomplikowała. W poprzedniej kadencji do 19 –osobowej rady powiatu PSL wchodził z 9 mandatami, PiS miał w niej 6 miejsc. Czas tej rady właśnie dobiega końca, a w nowej zmiana miejsc zdaje się ewidentna. Tym razem to PiS wprowadził do powiatu 9 radnych, a PSL 5-ciu. Języczkiem uwagi są więc ci, którzy do rady wchodzą z innych ugrupowań, choć już podobno wiadomo, czyje zasieki zasilą.
Wielcy nieobecni

Jeśli PiS-owi uda się zbudować koalicję, to będzie dla powiatu duża zmiana. Tu niepodzielnie od lat rządzi PSL. Obecny starosta – Lucjan Kotwica stanowisko piastuje od czerwca 2010 roku, a wcześniej tę funkcję dzierżył Jerzy Kułak. Od wielu kadencji przewodniczącym rady powiatu był Marek Wołosowicz i właśnie jego osoba może być najjaskrawszym przykładem tego, jak zmienił się układ w nowo wybranej radzie, bo Wołosowicz teraz radnym nie będzie. Zdobył 482 głosy, co dało mu 5,7 proc. poparcia. Dla porównania cztery lata temu zdobył 820 głosów, czyli ponad 10-procentowe poparcie. Z radą powiatu pożegnają się również inni przedstawiciele PSL: Zofia Goławska, Andrzej Olko czy Piotr Powałka. W radzie nie znajdzie się również Anna Mróz, która prowadzi właśnie kampanię na wójta gminy Kąkolewnica i do powiatu nie startowała.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 44

 

 

 

 

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe