Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:55
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Wisznice: Oddali cześć bestialsko zamordowanym patriotom

W ostatnią niedzielę października, w strugach deszczu w Wisznicach odsłonięto tablicę poświęconą 30 Polakom, którzy zostali zamordowani przez hitlerowskiego okupanta. Tego dnia odbyła się też prezentacja książki dr. Tadeusza Doroszuka pt. "Gmina Wisznice w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1944".
Wisznice: Oddali cześć bestialsko zamordowanym patriotom

Na uroczystości w centrum miejscowości zebrali się mieszkańcy gminy, władze gminy Jabłoń i Piszczac, rodziny zamordowanych w Wisznicach, a także przedstawiciele samorządu gminy Wisznice na czele z wójtem Piotrem Draganem. Uczczono pamięć 30 Polaków – patriotów, którzy zostali bestialsko zamordowani przez okupanta hitlerowskiego 2 marca 1944 r. właśnie w Wisznicach.

Większość z ofiar pochodziła z gminy Jabłoń oraz gmin sąsiadujących z Wisznicami, w tym z gminy Piszczac. Odsłonięcia tablicy dokonali: przedstawiciel rodzin zamordowanych, mieszkaniec gminy Wisznice – Andrzej Borsuk (wnuk zamordowanego Franciszka Borsuka) oraz wójtowie gmin Wisznice, Jabłoń i Piszczac. Natomiast proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wisznicach, ks. Jan Pieńkosz oraz ksiądz prawosławny Michał Wasilczyk ze Sławatycz, wspólnie modlili się i poświęcili pomnik. – Ten symbol patriotyzmu jest bardzo ważny dla rodzin zamordowanych, ale również wszystkich mieszkańców gminy i kraju – mówi P. Dragan, wójt Wisznic.

Nazwiska 30 zamordowanych Polaków – patriotów:

Beran Jan, Jankowski Ryszard, Marczuk Kazimierz, Beran Paweł, Juchymiuk Dyonizy, Marczuk Paweł, Błonka Jan, Juchymiuk Jakub, Mąka Jan, Borsuk Franciszek, Juchymiuk Władysław, Milańczuk Mikołaj, Czerwiński Julian, Klimek Franciszek, Misiejuk Józef, Dominiuk Jakub, Korczak Stefan, Maksymiuk Józef, Dominiuk Wasyl, Korneluk Kuźma, Skwierczyński Stanisław, Domuniuk Zachariasz, Kostejuk Bazyli, Stupak Paweł, Hać Mikołaj, Marczuk Antoni, Wojciechowski Stanisław, Ilczyna Mikołaj, Marczuk Jan, nn.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 45


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama