Biała Podlaska: Karuzela z nazwiskami

  • 13.11.2018, 10:40 (aktualizacja 13.11.2018, 11:52)
  • Piotr Pyrkosz
Biała Podlaska: Karuzela z nazwiskami
20 listopada swoją pracę zainauguruje nowa rada miasta Białej Podlaskiej. Radni odbiorą zaświadczenia o wyborze na stanowiska, a prezydent elekt złoży uroczyste ślubowanie.

Pierwsze obrady poprowadzi radny senior - najstarszy wiekiem wśród radnych - Edward Borodijuk, wybrany z list Koalicji Obywatelskiej. Po wygranej Michała Litwiniuka (KO) w wyborach na prezydenta miasta, zwolniło się miejsce w radzie miasta. W miejsce Litwiniuka radną została Krystyna Beń (kolejna osoba z największą ilością głosów w tym okręgu). Ostatecznie układ sił w nowej radzie przedstawia się następująco. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 11 mandatów, Koalicja Obywatelska - 9, a Biała Samorządowa - 3. 

Rada ze swojego grona wybierze przewodniczącego oraz od 1 do 3 wiceprzewodniczących, bezwzględną większością głosów, w głosowaniu tajnym. Nieoficjalnie mówi się, że największe szanse na objęcie funkcji przewodniczącego rady ma zaledwie 30-letni Wojciech Sosnowski (KO), wiceprzewodniczący w kończącej się kadencji rady miasta. W minionych czterech latach najgłośniej zrobiło się o nim za sprawą poprawki do projektu uchwały o zasadach współpracy miasta z instytucjami pozarządowymi, przez co kwota dotacji dla bialskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt Azyl miała zmaleć o 50 tysięcy złotych. Projekt poprawki spotkał się z bardzo ostrą krytyką mieszkańców miasta i przepadł w głosowaniu (17 głosów za, 1 przeciw, 2 wstrzymujące się).

A kto wiceprezydentem? Dotrzymując słowa danego w kampanii Michał Litwiniuk nie może pozwolić sobie na powołanie na zastępców prezydenta, ani Andrzeja Czapskiego, ani Bogusława Broniewicza, którzy poparli go w drugiej turze "nie za stołki". Litwiniuk zapewnia że na swojego zastępcę nie powoła żadnego partyjnego kolegi. – Zamierzam przedstawić takie propozycje najlepszym fachowcom z Białej Podlaskiej, a nie ludziom z zewnątrz – zaznacza. Tymczasem na giełdzie nazwisk pojawiają się dwie kandydatury z Koalicji Obywatelskiej i Białej Samorządowej: Stanisław Romanowski i Maciej Buczyński.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 46

Piotr Pyrkosz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe