Region: Dyskusja o szczepieniach dzieli rodziców

  • 14.11.2018, 09:47
  • Justyna Madan
Region: Dyskusja o szczepieniach dzieli rodziców
Już od jakiegoś czasu Polska podzieliła się na dwa obozy. Zwolenników szczepionek i tych, którzy z różnych powodów nie szczepią swoich dzieci. "Jeśli nie przekonują badania naukowe, to nadszedł czas, aby to historia pomogła nam w uzyskaniu odpowiedniej perspektywy. Przed erą szczepień choroby dziesiątkowały mieszkańców wszystkich kontynentów, dzieci chorowały, umierały, pozostawały okaleczone na całe życie." Czytamy w raporcie Zaszczep się Wiedzą. Czy coraz częstsze przypadki zachorowań na odrę możemy nazwać epidemią i czy jej przyczyną jest unikanie szczepień?

Szczepionka jest preparatem biologicznym, który imituje naturalną infekcję i prowadzi do rozwoju odporności analogicznej do tej, którą uzyskuje organizm w czasie pierwszego kontaktu z bakterią lub wirusem. Zadaniem szczepionki jest pobudzenie organizmu dziecka do produkcji odpowiednich przeciwciał. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się ruch antyszczepionkowy, który wymienia wiele zagrożeń spowodowanych stosowaniem szczepionek, m.in. autyzm. – Moje dziecko po szczepionkach mogło zostać kaleką – mówi pani Ewelina. – Po rehabilitacji syn jest zdrowy. Nam się udało, ale co z innymi dziećmi?

Zwolennicy szczepionek są natomiast przekonani, że śmiertelność niemowląt rośnie właśnie przez brak szczepień. – Tak zwany ruch antyszczepionkowy doprowadził do tego, że zastraszeni rodzice odwracają się od szczepień, uczestniczą np. w ospa party, czyli przyjęciach, których celem jest zakażenie dziecka wirusem i przebycie choroby. Ulegają manipulacji danymi i w dobrej wierze działają na szkodę własnych dzieci. Najlepszym przykładem jest ostatnia "mała epidemia" odry w USA – czytamy na portalu polki.pl.

– W ostatnich latach liczba dzieci nie zaszczepionych wzrasta, do dnia 31.10.2018 r. zgłoszono 64 dzieci, których rodzice uchylają się od wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych i w stosunku do których prowadzone jest postępowanie administracyjno - egzekucyjne. Wpływ na decyzję rodziców o nie wykonaniu szczepień mają coraz bardziej aktywne ruchy antyszczepionkowe, błędne informacje w pojawiające się na stronach internetowych,  które mówią m.in. o powiązaniach między szczepieniami przeciwko odrze, śwince i różyczce a występowaniem autyzmu, co nie zostało potwierdzone wiarygodnymi badaniami naukowymi – mówi Agata Męczyńska kierownik Sekcji Nadzoru P/Epidemicznego PSSE w Białej Podlaskiej.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 46

Justyna Madan

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hefajstos
Hefajstos 19.11.2018, 16:54
Rodzice nie muszą szczepić wszystkich dzieci. Niech szczepią tylko te pociechy które chcą sobie zatrzymać.
Nika
Nika 21.05.2019, 15:50
w rozwoju.
Ja
Ja 14.11.2018, 17:00
Tak, najlepeij powoływać się na groby z przed 100 lat, gdzie nie było dostępu do lekarzy, higiena mizerna, niedożywienie i wojna. Kraje zachodniej Europy mają dobrowolność szczepień i systemy odszkodowawcze. A u nas Polska piękny kraj gdzie NOP nie występuje, albo 1 ma 100 000 (jak u mojego dziecka), karami przymuszają do szczepień i to słabych jakościowo. Ja się pytam jakim prawem Radziwił zakupił obowiązkowe szczepionki przeciw pneumo, które są zakazane w Uni Europejskiej? Aaa i najwięcej krzyczą o szczepienia Ci co tak wychodzą na ulice w obronie Konstytucji...wtf???
podpis
podpis 19.11.2018, 20:59
''Aaa i najwięcej krzyczą o szczepienia Ci co tak wychodzą na ulice w obronie Konstytucji...wtf???''
bo to jest madrzejsza czesc spoleczenstwa.

Pozostałe