Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:17
Reklama
Reklama

Gmina Drelów: Gmina świętowała 100-lecie niepodległości

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci o wydarzeniach z 1918 roku, występy uczniów drelowskich szkół oraz uroczysty marsz strażaków szlakiem Legionów Polskich były głównymi punktami obchodów Święta Niepodległości w gminie.
Gmina Drelów: Gmina świętowała 100-lecie niepodległości

W Drelowie pierwsza część uroczystości miała miejsce 9 listopada. Rozpoczęła ją uroczysta msza koncelebrowana w miejscowym kościele parafialnym przez proboszczów wszystkich parafii z gminy. Następnie Piotr Semeniuk zaprezentował zgromadzonym historię wydarzeń z 1918 roku w Drelowie. Potem odśpiewano hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej" i przemaszerowano na cmentarz parafialny. Odczytano też apel pamięci bohaterów, poległych w walce o wolność ojczyzny, zapalono znicze i złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed stu lat. A przy szkole podstawowej zasadzono Dąb Niepodległości wraz z "kapsułą czasu", zawierającą nagranie "Mazurka Dąbrowskiego" w wykonaniu dzieci z pierwszych klas. Później zgromadzonych zaproszono do hali sportowej, gdzie uczniowie przedstawili spektakl pt. "Tej, co nie zginęła...".

Ostatnim punktem uroczystości był II Bieg Niepodległości, w którym udział wzięło 100 uczestników. Druga część obchodów odbyła się 11 listopada. Tego dnia, wspólnie z gminą Leśna Podlaska zorganizowano przemarsz trasą Legionów Polskich, które w sierpniu 1915 roku wyzwoliły ziemie powiatu bialskiego. Uczestnicy wyruszyli rankiem z Drelowa, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod Kopcami Józefa Piłsudskiego w Żerocinie i w Sitniku. Przemarsz zakończyli nabożeństwem w Leśnej Podlaskiej. W marszu wzięli udział strażacy jednostek OSP z powiatu bialskiego oraz motocykliści, którzy udekorowanymi w biało-czerwone barwy pojazdami przejechali po Leśnej Podlaskiej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama