Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 06:43
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Tworzą tożsamość obecną i historyczną miasta

Podczas jubileuszowej gali z okazji setnej rocznicy działalności samorządu rzemieślniczego w mieście, która odbyła się w sobotę 17 listopada tygodnik Słowo Podlasia otrzymał Odznakę Honorową Związku Rzemiosła Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką Starszyzny Cechowej i gości w budynku Domu Rzemiosła. Po nabożeństwie dziękczynnym w kościele NNMP odbyła się prezentacja multimedialna, był tort i ceremonia wręczenia odznaczeń. Część oficjalną zwieńczył występ chóru "Echo Podlasia".
Biała Podlaska: Tworzą tożsamość obecną i historyczną miasta

Przybyłych na uroczystości zaproszonych gości serdecznie powitała dyrektor Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Białej Podlaskiej Anna Rudowska-Śledź. Zaleźli się wśród nich m.in. nauczyciele i pedagodzy, przedstawiciele władz, duchowieństwa, kuratorium oświaty oraz krajowych i lokalnych organizacji rzemieślniczych. - Wszyscy wiemy, że najlepsze wytwory są wytworami rąk ludzkich. Tworzycie dumę naszej ojczyzny – zwrócił się do rzemieślników wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, który w swoim przemówieniu nawiązał też do korelacji między setną rocznicą bialskiego rzemiosła a odzyskaniem niepodległości.

Kunszt oraz rolę wytwórców w dziejach miasta podkreślał natomiast prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. Jak zauważył to zrzeszenie ludzi, którzy "tworzą tożsamość obecną i historyczną" miasta. - Tak jak mój szanowny poprzednik pan prezydent Andrzej Czapski, tak i ja dziś z nasza miejską administracją będziemy kontynuować tą dobrą współpracę i tworzyć warunki do tego, żebyście państwo mogli dalej swoją szlachetną misję rozwijać – zaznaczył. Wielkich zasłużonych dla bialskiego rzemiosła, w tym Mariana Sobieszczuka, Józefa Piśniaka i Andrzeja Schmidtke wspomniał zastępca prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Zbigniew Marchwiak. Z okazji jubileuszu list okolicznościowy przekazał też prezes ZRP Jan Gogolewski.

 

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 47

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama