Biała Podlaska: Tworzą tożsamość obecną i historyczną miasta

  • 21.11.2018, 11:20
  • (el)
Biała Podlaska: Tworzą tożsamość obecną i historyczną miasta
Podczas jubileuszowej gali z okazji setnej rocznicy działalności samorządu rzemieślniczego w mieście, która odbyła się w sobotę 17 listopada tygodnik Słowo Podlasia otrzymał Odznakę Honorową Związku Rzemiosła Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką Starszyzny Cechowej i gości w budynku Domu Rzemiosła. Po nabożeństwie dziękczynnym w kościele NNMP odbyła się prezentacja multimedialna, był tort i ceremonia wręczenia odznaczeń. Część oficjalną zwieńczył występ chóru "Echo Podlasia".

Przybyłych na uroczystości zaproszonych gości serdecznie powitała dyrektor Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Białej Podlaskiej Anna Rudowska-Śledź. Zaleźli się wśród nich m.in. nauczyciele i pedagodzy, przedstawiciele władz, duchowieństwa, kuratorium oświaty oraz krajowych i lokalnych organizacji rzemieślniczych. - Wszyscy wiemy, że najlepsze wytwory są wytworami rąk ludzkich. Tworzycie dumę naszej ojczyzny – zwrócił się do rzemieślników wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, który w swoim przemówieniu nawiązał też do korelacji między setną rocznicą bialskiego rzemiosła a odzyskaniem niepodległości.

Kunszt oraz rolę wytwórców w dziejach miasta podkreślał natomiast prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. Jak zauważył to zrzeszenie ludzi, którzy "tworzą tożsamość obecną i historyczną" miasta. - Tak jak mój szanowny poprzednik pan prezydent Andrzej Czapski, tak i ja dziś z nasza miejską administracją będziemy kontynuować tą dobrą współpracę i tworzyć warunki do tego, żebyście państwo mogli dalej swoją szlachetną misję rozwijać – zaznaczył. Wielkich zasłużonych dla bialskiego rzemiosła, w tym Mariana Sobieszczuka, Józefa Piśniaka i Andrzeja Schmidtke wspomniał zastępca prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Zbigniew Marchwiak. Z okazji jubileuszu list okolicznościowy przekazał też prezes ZRP Jan Gogolewski.

 

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 47

 

(el)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe