Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:28
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Terespol: Pokazali film o żołnierzach Armii Krajowej

W mieście uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości zaczęły się już 10 listopada. Był koncert, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, historyczne referaty, a także wystawy tematyczne i odsłonięcie pamiątkowych tablic.
Terespol: Pokazali film o żołnierzach Armii Krajowej

Świętowanie rozpoczęły występy muzyczne w Liceum Akademickim. Na scenie zaprezentował się szkolny chór Corda Vox i seniorski zespół Echo Polesia. Razem z publicznością artyści zaśpiewali hymn narodowy oraz wiele pieśni patriotycznych. Swoje umiejętności pokazał też bialski zespół Silk, któremu towarzyszyli wokaliści: Janusz Maleńczuk i Małgorzata Oleszczuk oraz Justyna Maleńczuk. Zgromadzeni wysłuchali utworów zespołów Dżem, Maanam i Kult. A na koniec piosenkę autorstwa Krzysztofa Badalskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol. Za przygotowanie i prowadzenie odpowiadał dyrygent Tomasz Jezuit. Z kolei prezes Klubu Seniora "Srebrny Włos" przedstawił referat historyczny o przywróceniu niepodległości w Terespolu. A o godzinie 20. OSP przygotowała ognisko przy Prochowni, przy którym mieszkańcy miasta śpiewali patriotyczne pieśni.

W niedzielę 11 listopada obchody zaczęły się mszą w kościele p.w. Świętej Trójcy, której przewodniczył ks. Zdzisław Dudek. Po eucharystii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą 100-leciu odzyskania niepodległości, którą umieszczona w ścianie świątyni. Wykonanie pamiątki opłaciły władze miasta. W wydarzeniu wziął udział m.in. wicewojewoda Robert Gmitruczuk, wicekonsul RP w Brześciu Rafał Stańczyk oraz burmistrz Jacek Danieluk. Odsłonięto też tablicę upamiętniającą zasłużonego w walce o wolność i mieszkającego w mieście gen. Franciszka Krajowskiego. Z tej okazji dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu Anna Pietrusik przeczytała list z podziękowaniami za wyróżnienie od wnuczki generała, Wielisławy Papadopulos. Na zakończenie zaprezentowano tablicę kupioną przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol z funduszy pozyskanych od sponsorów. Uroczystość uświetniły salwy armatnie, jakie wykonał Regiment Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 47

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama