Międzyrzec Podlaski: Miasto pożegnało wielkiego człowieka z pięknym życiorysem

  • 26.11.2018, 11:37 (aktualizacja 26.11.2018, 11:45)
  • Paulina Chodyka
Międzyrzec Podlaski: Miasto pożegnało wielkiego człowieka z pięknym życiorysem
Józef Geresz to postać znana nie tylko w Międzyrzecu Podlaskim, ale również w całym regionie. Swoją działalnością i publikacjami promował historię i kulturę Lubelszczyzny. Zmarł 16 listopada, a w uroczystościach pogrzebowych, 20 listopada, uczestniczyła rodzina, przyjaciele, przedstawiciele parlamentu oraz władz samorządowych.

Józef Geresz urodził się 19 marca 1944 roku w Kobylanach. W 1962 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Łosicach i rozpoczął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1968 roku rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim jako nauczyciel języka niemieckiego. Uczył również historii w szkołach siedleckich.

W 1969 r. przeniósł się do pracy w dawniejszym Zespole Szkół Zawodowych CRS "SCh", obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim. W 1971 r. ożenił się z Marią Kinel. W tym czasie ukazały się drukiem jego pierwsze prace o kampanii wrześniowej 1939 i walk w 1918 r. Na początku lat 80-tych J. Geresz zaangażował się w działalność NSZZ Solidarność. Po ogłoszeniu stanu wojennego odmówił podpisania deklaracji lojalności. Był szykanowany przez ówczesne władze. Zabroniono mu uczyć historii. Dopiero po upadku komunizmu wrócił do nauczania swojego ukochanego przedmiotu. W latach 90-tych był wykładowcą w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Międzyrzecu oraz w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. W 1995 roku wydał książkę "Międzyrzec Podlaski: dzieje miasta i okolic". Dwa lata później obronił pracę doktorską pt. "Międzyrzec Podlaski w latach 1795-1918" na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Działał m.in. w Akcji Katolickiej oraz Towarzystwie Przyjaciół Nauk. W minionym roku opublikował "Ku Niepodległej. Sierpień 1915 na południowym Podlasiu" oraz "Wobec Cudu nad Wisłą. Sierpień 1920 na południowym Podlasiu". Geresz zaangażowany był w organizację wydarzeń upamiętniających Krwawe Dni Międzyrzeca. Już w 1971 r. ukazała się jego pierwsza publikacja na ten temat "Napaść Niemców na Międzyrzec 16 XI 1918". Zmarł w setną rocznicę tych wydarzeń.

Cały artykuł przeczytacie w najbliższym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 48

 

 

 

 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe