Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 13:31
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Międzyrzec Podlaski: Miasto pożegnało wielkiego człowieka z pięknym życiorysem

Józef Geresz to postać znana nie tylko w Międzyrzecu Podlaskim, ale również w całym regionie. Swoją działalnością i publikacjami promował historię i kulturę Lubelszczyzny. Zmarł 16 listopada, a w uroczystościach pogrzebowych, 20 listopada, uczestniczyła rodzina, przyjaciele, przedstawiciele parlamentu oraz władz samorządowych.
Międzyrzec Podlaski: Miasto pożegnało wielkiego człowieka z pięknym życiorysem

Józef Geresz urodził się 19 marca 1944 roku w Kobylanach. W 1962 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Łosicach i rozpoczął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1968 roku rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim jako nauczyciel języka niemieckiego. Uczył również historii w szkołach siedleckich.

W 1969 r. przeniósł się do pracy w dawniejszym Zespole Szkół Zawodowych CRS "SCh", obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim. W 1971 r. ożenił się z Marią Kinel. W tym czasie ukazały się drukiem jego pierwsze prace o kampanii wrześniowej 1939 i walk w 1918 r. Na początku lat 80-tych J. Geresz zaangażował się w działalność NSZZ Solidarność. Po ogłoszeniu stanu wojennego odmówił podpisania deklaracji lojalności. Był szykanowany przez ówczesne władze. Zabroniono mu uczyć historii. Dopiero po upadku komunizmu wrócił do nauczania swojego ukochanego przedmiotu. W latach 90-tych był wykładowcą w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Międzyrzecu oraz w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. W 1995 roku wydał książkę "Międzyrzec Podlaski: dzieje miasta i okolic". Dwa lata później obronił pracę doktorską pt. "Międzyrzec Podlaski w latach 1795-1918" na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Działał m.in. w Akcji Katolickiej oraz Towarzystwie Przyjaciół Nauk. W minionym roku opublikował "Ku Niepodległej. Sierpień 1915 na południowym Podlasiu" oraz "Wobec Cudu nad Wisłą. Sierpień 1920 na południowym Podlasiu". Geresz zaangażowany był w organizację wydarzeń upamiętniających Krwawe Dni Międzyrzeca. Już w 1971 r. ukazała się jego pierwsza publikacja na ten temat "Napaść Niemców na Międzyrzec 16 XI 1918". Zmarł w setną rocznicę tych wydarzeń.

Cały artykuł przeczytacie w najbliższym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 48

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Podpisywana petycja zawiera błąd, gdyż nowa ulica nie przebiegnie w miejscu "powstającej ulicy na dotychczasowej Drodze Wojskowej", tylko kilkaset metrów obok. No chyba, że pomysłodawcy chcą, aby ul. Droga Wojskowa zmieniła nazwę na „św. Jozafata Kuncewicza”. Ja optuję za ul. Riada Haidara, gdyż trasą będzie można dojechać do ronda WOŚP, z którą to Orkiestrą Śp. RH był od początku mocno związany.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Np procto vitale, żeby daleko nie szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:34Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama