Międzyrzec Podlaski: Sprawdzajmy, co podpisujemy

  • 26.11.2018, 15:24
  • Paulina Chodyka
Międzyrzec Podlaski: Sprawdzajmy, co podpisujemy
Mieszkańcy miasta wysłuchali porad, jak nie dać się oszukać nieuczciwym przedsiębiorcom i firmom. Podczas konferencji mieli również szansę zadać pytania rzecznikowi praw konsumentów oraz urzędnikom Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Spotkanie odbyło się w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej ph."Wiem, co podpisuję". Wzięli w nim udział Powiatowa Rzecznik Konsumentów Ewa Tymoszuk oraz przedstawiciele lubelskiej delegatury UKE Monika Pietrak-Żurkowska i Arkadiusz Kozłowski. E. Tymoszuk przybliżyła tematykę pokazów produktów oraz praktyk stosowanych przez pracowników firm. Przypomniała, że wszyscy konsumenci mają 14 dni na odstąpienie od tego typu zakupów. Ważnym jest, by działać szybko, bo czternaście dni, jak podkreślali prowadzący, bardzo szybko mija. Najlepiej unikać kontaktu telefonicznego z przedstawicielem handlowym i po prostu wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy bezpośrednio do firmy, z którą ją podpisaliśmy.

Nierzadko zdarza się, że gdy odsyłamy towar pracownicy danej firmy próbują wmówić, że był używany lub uszkodzony i nie ma możliwości, żebyśmy otrzymali zwrot pieniędzy. Dlatego, by zabezpieczyć się przed ewentualną próbą oszustwa najlepiej np. zrobić zdjęcia odsyłanemu towarowi. Przedstawiciele UKE skupili się na umowach o usługach telekomunikacyjnych. Jeśli podpisujemy je na odległość mamy 14 dni na odstąpienie od umowy. Jeśli jednak robimy to w lokalu, umowa wchodzi od razu w życie. Urzędnicy opowiedzieli również o tzw. SMSach Premium, które często są przyczyną kolosalnych rachunków telefonicznych. Należy pamiętać, by nie wysyłać wiadomości na numery cztero-, pięcio- i sześciocyfrowe, zaczynające się od cyfr 7 i 9. Opłata za jednego smsa, w przypadku tych numerów, wynosi bowiem od kilku do kilkudziesięciu złotych. Nie należy też oddzwaniać na numery nieznane, szczególnie te dziwnie długie. To również zabiegi nieuczciwych firm, by wygenerować ogromne koszty połączenia. Poruszono również kwestię roamingu oraz możliwości blokady przychodzących na nasz numer ofert premium.

 

 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe