GMINA RADZYŃ PODLASKI: Prezydium rady wybrane z opozycji. Wójt nie pogratulował

  • 27.11.2018, 12:27
  • Joanna Danielewicz
GMINA RADZYŃ PODLASKI: Prezydium rady wybrane z opozycji. Wójt nie pogratulował
Pierwsza sesja rady gminy Radzyń Podlaski z pewnością nie ułożyła się po myśli wójta Wiesława Mazurka. W prezydium rady mieli zasiąść jego ludzie. Arytmetyka jest jednak nieubłagana, i wójtowi nie udało się zbudować koalicyjnej większości przed pierwszym posiedzeniem rady. Radni na przewodniczącą i jej zastępcę wybrali przedstawicieli z opozycyjnego dla wójta grona.

Nie było więc wylewnych gratulacji, nie było nawet wspólnego zdjęcia. Wójt odbierał życzenia oddzielnie, nowa przewodnicząca rady gminy – oddzielnie. Ich ścieżki po sesji też się nie skrzyżowały. Wójt opuścił salę zaraz po zakończeniu obrad, nie podchodząc do prezydium rady. A szanse, przynajmniej teoretycznie, były równe, bo w skład rady wójt wprowadził 6 radnych, tyle samo jego kontrkandydat Daniel Grochowski. Do "pozyskania" było więc trzech radnych, dwóch z Kukiz 15 i jeden z PiS. Kto kogo zaprosił do swego obozu, okazało się już po pierwszych głosowaniach.

W tej kadencji do rady gminy Radzyń Podlaski weszło aż dziesięć osób, które z pracą radnego nie miały dotąd do czynienia. Układ sił również uległ zmianie, co miały potwierdzić pierwsze głosowania. Bo okazało się, że wybrany na wójta po raz trzeci Wiesław Mazurek nie ma większości w radzie. Obóz związany z wójtem Mazurkiem na funkcję przewodniczącego rady zaproponował Barbarę Palicę. Radni, w grupie których znaczna część, bo 6-ciu trafiło do rady z listy przeciwnika Mazurka w wyborach na wójta (Daniela Grochwoskiego), wskazali Elżbietę Pieśko. Większością głosów 8 do 7 wybór padł na Elżbietę Pieśko, wybraną na radną po raz pierwszy, a dotychczas sołtys wsi Adamki. Podobnie przebiegło kolejne głosowanie, dotyczące wyboru wiceprzewodniczącego. Tu zgłoszony został młody i nowy radny Michał Wierzchowski, a z drużyny wójta wystartował jego doświadczony w pracy w radzie kolega – Piotr Bosko. Sytuacja w głosowaniu była identyczna, jak ta przy wyborze przewodniczącego. Głosami 8 do 7 wybór padł na radnego Wierzchowskiego. - Zamierzam być przewodniczącą reprezentującą całą radę i współpracującą ze wszystkimi radnymi – zapewniła po objęciu funkcji Elżbieta Pieśko.

Cały artykuł przeczytacie w najbliższym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 48

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe