Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:04
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Czujniki sprawdzą czym oddychamy

W październiku na słupach oświetleniowych zamontowano 10 czujników, które mierzą stężenie pyłów PM1, PM2,5 i PM10 w powietrzu. W urzędzie miasta trwają ostatnie testy systemu, a za miesiąc dane będą dostępne dla wszystkich mieszkańców. Nie jest to jedyne działanie, które ma na celu poprawienie jakości powietrza w mieście.
Biała Podlaska: Czujniki sprawdzą czym oddychamy

Czujniki zawisły na ulicach: Francuskiej, Targowej, Leszczynowej, Bieńkowskiego, Witoroskiej, Jastrzębiej, Al. Tysiąclecia, Brzeskiej oraz na rondach: I Brygady i Bohaterów Powstania Styczniowego. Stworzenie systemu pomiaru jakości powietrza było ostatnim elementem projektu pt. "Budowa energooszczędnego oświetlenia na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska – etap I", zrealizowanego z udziałem funduszy Unii Europejskiej. – Przedsięwzięcie jest jednym z projektów realizowanych w ramach Strategicznych Inwestycji Terytorialnych – informuje Radosław Plandowski, rzecznik prasowy magistratu. 

Stały monitoring pyłów jest bardzo istotny ze względu na istnienie powiązań między podwyższonym poziomem zanieczyszczeń, a negatywnymi skutkami zdrowotnymi. System pomoże również określić, w których rejonach miasta problem ze smogiem jest największy. W Białej Podlaskiej realizowany jest też największy w województwie projekt dotyczący instalacji OZE na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych. Jego koszt to ponad 12 mln zł, z czego prawie 9 mln zł to unijne dofinansowanie. Łącznie powstanie 829 instalacji, w tym: 304 zestawy kolektorów słonecznych, 201 instalacji fotowoltaicznych, 228 powietrznych pomp ciepła oraz 96 pieców na biomasę. 

Aktualną jakość powietrza będzie można już niedługo sprawdzić za pomocą mobilnej miejskiej aplikacji oraz na stronie internetowej www.bialapodlaska.pl

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 48


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama