Powiat parczewski: Terytorialsi złożyli przysięgę.

  • 5.12.2018, 11:22
  • TWA
Powiat parczewski: Terytorialsi złożyli przysięgę.
170 żołnierzy ochotników z terenu całego województwa lubelskiego przysięgało na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej bronić państwa Polskiego. Uroczystość odbyła się w niedzielę, 2 grudnia w Parczewie.

Ceremonia rozpoczęła się mszą św. o godzinie 12 odprawioną w intencji żołnierzy w parafii św. Jana Chrzciciela przy ulicy Jana Pawła II. Półtorej godziny później obchody przeniosły się na plac tuż obok kościoła, gdzie żołnierze złożyło przysięgę. Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się wstąpić do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapor"? W tym gronie jest m.in. rolnik, stolarz, pracownik socjalny, asystent rodziny, fizjoterapeuta, detektyw, ogrodnik, ochroniarz, informatyk, właściciel agencji reklamowej.

- Osoby te wywodzą się z różnych środowisk i reprezentują różne zawody, mają swoje pasje, zainteresowania, często również cenne kompetencje, ale łączy ich gotowość do tego, aby oddać część swojego czasu, energii i umiejętności ojczyźnie i lokalnym społecznościom. Warto podkreślić, że wśród 170 osób składających przysięgę, aż 52 to kobiety. Liczba pań jednak sukcesywnie rośnie. Obecnie stanowią one już 15 proc. wszystkich ochotników lubelskiej brygady. Terytorialsi na Lubelszczyźnie to osoby młode, średnia wieku wynosi 30 lat. Blisko 24 proc. wszystkich żołnierzy stanowią studenci – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 49

 

TWA
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe