REGION: "Bylem wzywany na tzw. dywan, jak za UB" - zeznaje główny świadek oskarżenia

  • 06.12.2018, 10:16
  • Joanna Danielewicz
REGION: "Bylem wzywany na tzw. dywan, jak za UB" - zeznaje główny świadek oskarżenia
Na ławie oskarżonych w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim zasiadł H. Prokuratura na wniosek związków zawodowych NSZZ Solidarność oskarżyła go o utrudnianie działalności związkowej i działania mające na celu odwołanie społecznego inspektora pracy (SIP) w Wytwórni Octu i Musztardy w Parczewie.

Parczewska Wytwórnia Octu i Musztardy zakładem państwowym przestała być z końcem 2010 roku. Od stycznia 2011 jej właścicielem jest słoweńska firma Apis-Vita. Pełnomocnictwa do wykonywania działań w imieniu właściciela firmy, który w zakładzie nie przebywa codziennie, ma obecnie jeden z kierowników, H. To właśnie jemu związki zawodowe działające na terenie zakładu zarzuciły działania mające na celu utrudnienie ich działalności. W oskarżeniu pada też zarzut o próbę odwołania społecznego inspektora pracy.

To właśnie H. - z pochodzenia Słoweniec, miał zbierać w 2017 roku podpisy pod wnioskiem o odwołanie Andrzeja Szwaja, który w firmie funkcję SIP pełnił od 12 lat. W swoich zeznaniach H. twierdzi, że przeciwko samej funkcji nie występuje. - Sadzę, że takie stanowisko jest potrzebne, szczególnie w firmie zajmującej się produkcją. Natomiast stanowisko to sprawowane przez A. Szwaja jest firmie niepotrzebna. Ten pan przychodził do pracy na tydzień, dwa, a potem szedł na zwolnienie. Nie było go w najgorętszym dla firmy okresie produkcyjnym. Przekonania o tym, że nie realizuje się na funkcji SIP nabrałem po tym, jak specyfikę tego stanowiska wyjaśniła mi inspektor PIP – wyjaśniał w zeznaniach H.

 

 Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 49

 

 

 

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe