Na rowerach szlakiem dworów, w szczytnym celu

  • 11.10.2016, 15:22 (aktualizacja 11.10.2016, 15:32)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Na rowerach szlakiem dworów, w szczytnym celu Adam Trochimiuk
Promują turystykę rowerową, walory nadbużańskich tras, bo gościnności zachwalać nie trzeba. A przy okazji pomagają potrzebującym. Stowarzyszenie Nadbużańskie Dwory i Pensjonaty zorganizowało 8 października w Janowie Podlaskim Rajd Rowerowy, a część wpisowego od uczestników przekazało na rehabilitację niepełnosprawnych dzieci.

Przybyli z okolicznych miejscowości oraz m.in. z Warszawy, Łodzi, Siedlec, Wyszkowa. Większość po raz kolejny, bo tak im się tutaj podoba. Przemierzają na rowerach drogi asfaltowe, leśne, polne. W tym roku sporą ekipę stanowili pracownicy Grupy Arche, która wybudowała na bazie pozostałości siedziby biskupów łuckich i prowadzi w Janowie Podlaskim hotel Zamek Biskupi. Po raz pierwszy po otwarciu obiektu rajd wystartował z podzamcza.

- Okolice Janowa wielokrotnie zjeździłam, ale z chęcią tu wracam. Okolica jest urokliwa, a ja osobiście jestem zafascynowana trasą wzdłuż Bugu. Są już pięknie przygotowane miejsca postoju, infrastruktura znacznie się poprawiła. Cenię sobie jednak te okolice przede wszystkim za to, że tu jest taki spokój. W Warszawie wszystko się dzieje w jakimś szalonym tempie, a tu mogę wreszcie odetchnąć - powiedziała "Słowu" Jolana Janowska.

- Nasze Stowarzyszenie działa od pięciu lat. Propagujemy turystykę na przepięknych terenach nadbużańskich. Ostatnio do naszego grona dołączył Zamek Biskupi, gdzie będziemy goszczeni na zakończenia - przypomniał Dariusz Wojcieszuk z Dworu w Zabużu, wiceprezes stowarzyszenia.

Chociaż na termometrze było tylko kilka stopni, humor dopisywał rowerzystom i organizatorom już na starcie. - W Bugu się nie kąpiemy, bo za zimno, ale zapraszam na basen - zachęcał zziębniętych na starcie uczestników Wojcieszuk.

Z kolei Artur Trukawiński, dyrektor hotelu Zamek Biskupi, przypomniał: - Nie jedziemy szybciej niż 100 kilometrów na godzinę. Ale ja państwu zazdroszczę. Sam nie mogę wyruszyć z racji obowiązków służbowych - zauważył.

Artur Bieńkowski, współorganizator rajdu, zagrzewał uczestników, przypominając, że jadą w szczytnym celu i uspokajał. - Nie ścigamy się na czas, jedziemy rekreacyjnie, a po zakończeniu rajdu przekażemy pieniądze rodzinie z gminy Janów Podlaski na rehabilitację dwójki niepełnosprawnych dzieci - podkreślał.

Rajdowi patronował Czesław Lang, ale tylko duchowo, bo w tym roku nie mógł pojechać nadbużańską trasą. Rowerzyści ruszyli spod Zamku Biskupiego. Pierwszy przystanek mieli na terenie Stadniny Koni w Gościńcu Wygoda, gdzie przyjęła ich Barbara Orłoś. Następny punkt na trasie to Dwór Zaścianek w Borsukach.

Po drodze uczestnicy mogli obejrzeć rzeźby z festiwalu Land Art w Bublu Starym. Kąpieli w basenie, zgodnie z zapowiedzą Dariusza Wojcieszuka, mogli zażyć w Dworze Zabuże. Zajechali także do Dworku nad Bugiem w Bublu Grannie. I na koniec wrócili do Zamku, gdzie czekało na nich ognisko z poczęstunkiem. 

Beata Malczuk

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (26)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe