POWIAT BIALSKI: Pensja starosty ustawowo niższa

  • 14.12.2018, 09:44 (aktualizacja 14.12.2018, 09:53)
  • (joan)
 POWIAT BIALSKI: Pensja starosty ustawowo niższa pixabay.com
Na ostatniej sesji rady powiatu radni decydowali o wynagrodzeniu starosty bialskiego. Ustalenie pensji włodarzy samorządów, to jedne z pierwszych które podejmują radni po zaprzysiężeniu. W przypadku Mariusza Filipiuka ustalenie zarobków o tyle różniło się od podobnej procedury w innych samorządach, że tu po raz pierwszy radni uwzględnili w kwocie pensji wymóg obniżenia jej o 20 procent.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 18 maja 2018 r., od 1 lipca wszyscy włodarze samorządów mieli mieść obniżone uposażenie o 20 proc. Gdy w czerwcu radni powiatu podjęli dyskusję na ten temat, okazało się, że nie są chętni do wprowadzania tych zmian. – Konsultowaliśmy tę sprawę z prawnikami, i doszliśmy do wniosku, że nie mamy na tę chwilę takiego obowiązku formalnego – mówił wówczas przewodniczący rady powiatu, Mariusz Kiczyński.

Starosta bialski stał wówczas na stanowisku, ze to rady samorządów mają kompetencje do podejmowania decyzji o uposażeniach włodarzy. – Odbieranie tych kompetencji i sterowanie z centrali jest krzywdzące – mówił Mariusz Filipiuk. Tak więc w połowie roku radni nie pochylili się nad zmianą wysokości pensji dla starosty. Po wyborach przyszedł jednak czas na przeprocedowanie uposażenia starosty. – Przyjęliśmy uchwałę określającą wysokość pensji starosty z uwzględnieniem ustawy z maja tego roku, zobowiązującej rady do obniżenia pensji włodarzy o 20 procent – poinformował nas wiceprzewodniczący rady powiatu Daniel Dragan. Mariusz Filipiuk zaczyna kadencje z uposażeniem w kwocie 10, 620 zł brutto. Pensja zasadnicza wyniesie 4,8 tys. zł. Dodatek funkcyjny ustalono na 2,1 tys. zł, dodatek specjalny na 2,760 zł, a dodatek za wysługę lat na poziomie 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego, w kwocie 960 zł.

 

(joan)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe