Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:01
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Gmina Ulan-Majorat: Pół wieku na filmowej taśmie

Ulańska kultura ma już 50 lat. Na jej ciągły rozwój złożyły się wysiłki wielu osób. Wszyscy oni mieli okazję wspólnie świętować podczas specjalnej gali, na której zaprezentowany został film dokumentalny, stworzony właśnie na tę okazję.
Gmina Ulan-Majorat: Pół wieku na filmowej taśmie

– Na historię ulańskiej placówki złożył się wysiłek i kreatywność osób nią zarządzających. Gościliśmy wieloletnią dyrektor Marię Balińską oraz Jolantę Palicę i Grzegorza Kowalewskiego – wylicza kierownik ulańskiego GOK, Magdalena Domańska. – Byli z nami ci, którzy w minionym pięćdziesięcioleciu współtworzyli  lokalną kulturę i ci którzy obecnie budują jej obraz  upowszechniając go w powiecie, województwie a nawet na forum ogólnopolskim.

I wszyscy zebrani mieli okazję obejrzeć film, w którym o kulturze w Ulanie na przestrzeni tych 50 lat jest mowa. Film powstał w ramach realizowanego projektu przez Ulańskie Forum Inicjatyw Społecznych dotowanego przez Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Rozwoju, Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundację Akcja Działa, Działaj Lokalnie i Gminę Ulan-Majorat. – Opowiada o kulturze w Ulanie. To dokument, w którym zaprezentowane zostaną wywiady z ludźmi, którzy przez ostatnie 50 lat działali na rzecz kulturalnego rozwoju gminy – mówiła Słowu Podlasia, jeszcze na etapie jego powstawania Magdalena Domańska. Scenariusz filmu stworzyła wraz ze Sławomirem Żyłką. Przed kamerą zaprezentują się byli pracownicy GOK. Działający przy ośrodku teatr Straszydełka przygotował inscenizacje obrazujące niektóre wydarzenia, które na przestrzeni lat miały miejsce na kulturalnej scenie gminy. Twórcom zależało, by w trakcie wspomnień różnych etapów działalności grup kulturalnych na terenie gminy, pojawiły się ciekawe anegdoty, które najlepiej zobrazują sposób pracy twórczej. – Jedną z takich historii była opowieść o tym, jak przy jednej z inscenizacji za tło służył żywy koń, którego wprowadzono na scenę w trakcie spektaklu. Takie rzeczy nie przyszłyby teraz nikomu do głowy. A wówczas był to pomysł na inscenizację – opowiadała w trakcie nagrań Domańska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama