Ekspertyza i opinia budowlana – charakterystyka rozwiązań

  • 18.12.2018, 10:54
  • Artykuł Partnera
Ekspertyza i opinia budowlana – charakterystyka rozwiązań

Proces działań budowlanych rozpoczyna zawsze wykonanie ekspertyzy lub opinii budowlanej. Jest to niezbędny zabieg, dlatego warto wiedzieć czym różnią się między sobą oba dokumenty i kiedy należy starać się o wykonanie konkretnego zlecenia. Wbrew pozorom pojęcia: opinia i ekspertyza nie są tożsame, a zdarza się, że wiele osób w branży używa ich zamiennie.

Czym jest opinia budowlana?
Najprościej można stwierdzić, że opinia budowlana jest pierwszą diagnozą dotyczącą stanu technicznego budynku. Wystawia się ją na podstawie dokumentacji i ogólnych oględzin. Zazwyczaj jeśli specjalista budowlany nie stwierdzi uchybień w konstrukcji budowli, zleca wykonanie jedynie opinii budowlanej.

Ekspertyza budowlana – co to takiego?
Ekspertyza jest drugim, obok opinii, rodzajem dokumentu, wystawianym w branży budowlanej. O ile wspomniana już opinia opiera się głównie na pobieżnych oględzinach, o tyle wystawienie ekspertyzy wymaga wykonanie szczegółowych pomiarów, o stanie technicznym budynku. Specjalista odpowiedzialny za wystawienie tego dokumentu decyduje np. o zbadaniu np. maksymalnego obciążenia elementów nośnych. Ekspertyza budowlana niezbędna jest, gdy w konstrukcji budynku widoczne są braki – popękane ściany, wadliwe stropy czy inne uszkodzenia. Dopiero uzyskanie ekspertyzy pozwala na rozpoczęcie jakichkolwiek innych prac budowlanych przy budynku. Nietrudno zgadnąć, że w związku z różnymi zakresami informacyjnymi dokumentów, inny jest koszt ich wystawienia. Trzeba również pamiętać, że wydaniem opinii i ekspertyzy zajmują się inni specjaliści. Opinię budowlaną może wydać technik budowlany, a ekspertyza musi być przeprowadzona przez rzeczoznawcę. Wykonaniem ekspertyz zajmują się profesjonalne firmy jak: http://www.stekra.pl/. Przedsiębiorstwo proponuje usługi z zakresu architektury, budownictwa i instalacji. W zakres oferty wchodzi m.in.: przygotowanie ekspertyz i przeglądów budynków oraz instalacji.

Po co wydaje się ekspertyzę budowlaną?
Ekspertyzę budowlaną wystawia się w przypadku, gdy budynek wymaga gruntownych zmian w konstrukcji. Przyczyną jej wystawienia jest wadliwość elementów budowlanych. Dzięki ekspertyzie, poznaje się przyczyny i skutki uszkodzeń budynku. Znając rzeczywisty stan techniczny konstrukcji, można wdrożyć właściwe działania naprawcze i zapobiegające dalszemu zdewastowaniu. Profesjonalnie przygotowany dokument jest ogromnie pomocny dla projektantów i architektów, których zadaniem jest przygotowanie planów budowlanych. Poza tym, ekspertyza pozwala przygotować właściwą izolację budynku. Dokument wydawany jest w różnego typu sytuacjach, w zależności od potrzeb. Bardzo często zleca się przygotowanie ekspertyzy, by skontrolować stan techniczny budynku, poznać przyczynę uszkodzeń konstrukcji, albo wystawić właściwą opinię i zalecenia adaptacji budowli.
Zarówno opinia, jak i ekspertyza są niezbędnymi dokumentami budowlanymi, których wystawienie jest pierwszym krokiem w procesie rekonstrukcji, albo transformacji budynków. Warto jednak wiedzieć czym charakteryzuje się każdy z nich i kiedy należy starać się o ich wystawienie.

Artykuł Partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe