Sosnówka: Maluchy kończą rok w rytmie polki

  • 31.12.2019, 09:43
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Sosnówka: Maluchy kończą rok w rytmie polki
Dzieci z terenu gminy przez dwa miesiące uczyły się kroków w rytm narodowych tańców. – Zakończyliśmy projekt skierowany do maluchów, w ramach którego zorganizowaliśmy warsztaty taneczne. Dzięki niemu najmłodsi mieli okazję spróbować swych sił w polce czy krakowiaku – wyjaśnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jolanta Mikulska.

Od 30 maja do 31 października miłośnicy tańca spotykali się, by pod okiem trenera Pawła Szyca oraz akordeonisty Łukasza Truba bawić się przy ludowej muzyce. – Zadanie skierowane było do uczniów szkół podstawowych, którzy chcą się rozwijać i są zainteresowani poznawaniem lokalnej tradycji i kultury. W jego realizacji udział wzięła 35-cioosobowa grupa dzieci w wieku od 6 do 10 lat – opowiada dyrektor. Zadanie pod nazwą "Tanecznym krokiem w kulturę ludową" wykonane zostało w ramach projektu "Młodzi LUBią Kulturę. Lubelska sieć edukacji kulturalnej". – Kwota, jaką otrzymaliśmy to 4 988 złotych. Partnerami byli Stowarzyszenie Zespołu Pieśni i Tańca "Kresowiak" w Woli Uhruskiej, Szkoła Podstawowa w Sosnówce, Szkoła Podstawowa w Motwicy, Koło Gospodyń Wiejskich w Rozwadówce oraz Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki – wylicza J. Mikulska. Dzieci uczyły się polki, krakowiaka czy takich elementów jak: mijanka, haczyki lub okienka. Pojechały również do Woli Uhruskiej, gdzie poznały warsztat Stowarzyszenia Zespołu Pieśni i Tańca "Kresowiak". 30 października w Sosnówce odbyło się spotkanie finałowe, podczas którego uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności taneczne i wokalne – Dzieci zaśpiewały cztery pieśni ludowe oraz zatańczyły dwa tańce: polkę i krakowiaka. Występ wzbudził wiele emocji wśród widowni i otrzymał gromkie brawa. Swoich sił w tańcu ludowym spróbowali również najbliżsi młodych tancerzy, którzy na parkiecie zmierzyli się w integracyjnym krakowiaku - relacjonuje szefowa ośrodka kultury.
Docenieni i nagrodzeni

Podczas finału rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pt: "Czym jest dla mnie taniec?" Komisja oceniła 21 prac i przyznała trzy nagrody rzeczowe. Pierwszą zdobyła Gabrysia Chmielewska, drugą Hania Sidor, natomiast trzecia trafiła do Bartka Raczkowskiego. Na zakończenie dzieci otrzymały podziękowanie w formie dyplomu oraz słodkiej czekoladki,  wszyscy uczestnicy spotkania zostali również zaproszeni na poczęstunek. Maluchy dostały koszulki z logo projektu, dziewczynkom z własnych funduszy kupiono spódniczki oraz fartuszki. Po zakończeniu projektu, w poniedziałek 19 listopada grupa dzieci uczestniczących w projekcie wzięła udział w Targach Edukacji Kulturalnej 2018, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Dzieci zaprezentowały tam przed szerszą publicznością swoje umiejętności.

 

Justyna Lesiuk-Klujewska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe