Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:16
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Sławatycze: Brodacze przegonili stary rok

Długie lniane brody, wysokie, wielobarwne, spiczaste kapelusze, kożuchy i maski to nieodłączne elementy stroju Brodaczy ze Sławatycz, którzy trzy dni przed zakończeniem starego roku pojawiają się na ulicach miejscowości by rozbawiać, psocić i chuliganić.
Sławatycze: Brodacze przegonili stary rok

Ta wyjątkowa tradycja nie występuje w innych częściach kraju, ani za granicą. Liczy sobie z pewnością ponad sto lat, choć nikt dokładnie nie wie kiedy i od czego się zaczęła. Mimo to cieszy się dużym zainteresowaniem. By spotkać nietypowe postacie, charakterystyczne dla małej miejscowości nad Bugiem, niektórzy przejeżdżają setki kilometrów. W tym specjaliści od etnografii, jak Robert Garstka z Instytutu Kultury w Katowicach oraz Marian Sus dyrektor MGOK z Ożarowa. Konkurs na najciekawsze przebranie przyciągnął wielbicieli dawnych tradycji w różnym wieku, choć to dzieci najczęściej były zaczepiane przez osobliwych przebierańców. Jak wyjaśnia wójt Arkadiusz Misztal, strój Brodacza ma głębsze znaczenie. Broda jest symbolem doświadczenia i mądrości, a kożuch witalności i życia. To połączenie oznacza przejście ze starego do nowego roku. W tym roku rywalizowało ze sobą dziesięć osób. Ich stroje oceniała komisja, w której skład wchodzili: Małgorzata Siedlec – miłośniczka tradycji i obrzędów Podlasia z Białej Podlaskiej, Mariusz Komorowski – artysta malarz z Włodawy, Radosław Zagajski – wielokrotny uczestnik konkursu  Brodacza Roku.

Po naradzie postanowiono nagrodzić Arnolda Sołoduszkiewicza, który zajął I miejsce i zdobył tytuł  Brodacza  Roku 2018, II nagrodę otrzymał Dominik Hasiuk, a III miejsce przypadło dla Michała Sołoduszkiewicza. Przyznano również trzy wyróżnienia, trafiły one do:  Damiana  Zagajskiego, Tomasza Buraczyńskiego i Macieja Dylewskiego. Nagrody wręczyli wójt Arkadiusz Misztal oraz Bolesław Szulej dyrektor GOK-u, pełniący też funkcję prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Gminy. Fundatorami nagród byli wójt gminy, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Sławatycze oraz Fundacja PZU w ramach realizacji projektu pt."Patriotyzm i nadbużańska kultura na 100-lecie niepodległości". Organizatorem imprezy był GOK w Sławatyczach. – Konkurs robiony jest po to, by utrzymać tradycyjny strój Brodacza, chodzi o to by nie był unowocześniany. Wręczając nagrody staramy się docenić pracę włożoną w zrobienie przebrania, jednak nie ukrywam, że są one symboliczne – zaznacza Arkadiusz Misztal.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze Słowa Podlasia, nr 1

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama