Biała Podlaska: Początek odkryć w muzealnej wieży

  • 09.01.2019, 09:49
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Początek odkryć w muzealnej wieży
W ostatnim tygodniu, w Muzeum Południowego Podlasia odkryto starą, ceglaną posadzkę wykonaną najprawdopodobniej w XVII w. czyli w okresie rządów Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej. Archeolog Mieczysław Bienia podkreśla, iż prawdopodobnie to nie koniec znalezisk w remontowanej obecnie wieży.

Fragment posadzki został znaleziony w południowo – zachodnim pomieszczeniu wieży, ale zdaniem archeologa może ona być położona także w innych częściach budynku. Wyjątkiem może być hol, gdyż w tym miejscu przebiegał kanał ciepłowniczy, który zniszczył cegłę. Posadzka była w przypadku uszkodzeń uzupełniana kamieniami, co widać na odsłoniętej części, jaka ma obecnie wymiary 1,2 metra na 1,5. – Czekam aż budowlańcy przeniosą się na piętro, wówczas będę mógł dokończyć prace wykopaliskowe. Jeszcze w tym tygodniu będę kontynuował badania czyli założę sondy w pozostałych dwóch pomieszczeniach, by sprawdzić prawdziwość swoich założeń – wyjaśnia Mieczysław Bienia. Przyznaje, że posadzka mogła być położona w okresie, gdy w pałacu mieszkała Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa. Jednak na ten moment jest to tylko przypuszczenie.

Odkrycia przypadkowo dokonał konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz, który chciał przekonać się jakie jest zawilgocenie podłóg. Kiedy zobaczył starą cegłę, powiadomił Mieczysława Bienię, a ten postanowił przeprowadzić wstępne prace wykopaliskowe.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 2

 

 

Anna Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ruthene
Ruthene 25.01.2019, 22:57
Naprzeciwko Muzeum znajduje sie kościół z Krzyżem i księżycem pod nim jako znak zwyciestwa Krzyża nad księżycem,jako wotum , ustawiony na kopule dachu po Victorii wiedeńskiej.

Pozostałe