Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 13:51
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Biała Podlaska: Początek odkryć w muzealnej wieży

W ostatnim tygodniu, w Muzeum Południowego Podlasia odkryto starą, ceglaną posadzkę wykonaną najprawdopodobniej w XVII w. czyli w okresie rządów Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej. Archeolog Mieczysław Bienia podkreśla, iż prawdopodobnie to nie koniec znalezisk w remontowanej obecnie wieży.
Biała Podlaska: Początek odkryć w muzealnej wieży

Fragment posadzki został znaleziony w południowo – zachodnim pomieszczeniu wieży, ale zdaniem archeologa może ona być położona także w innych częściach budynku. Wyjątkiem może być hol, gdyż w tym miejscu przebiegał kanał ciepłowniczy, który zniszczył cegłę. Posadzka była w przypadku uszkodzeń uzupełniana kamieniami, co widać na odsłoniętej części, jaka ma obecnie wymiary 1,2 metra na 1,5. – Czekam aż budowlańcy przeniosą się na piętro, wówczas będę mógł dokończyć prace wykopaliskowe. Jeszcze w tym tygodniu będę kontynuował badania czyli założę sondy w pozostałych dwóch pomieszczeniach, by sprawdzić prawdziwość swoich założeń – wyjaśnia Mieczysław Bienia. Przyznaje, że posadzka mogła być położona w okresie, gdy w pałacu mieszkała Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa. Jednak na ten moment jest to tylko przypuszczenie.

Odkrycia przypadkowo dokonał konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz, który chciał przekonać się jakie jest zawilgocenie podłóg. Kiedy zobaczył starą cegłę, powiadomił Mieczysława Bienię, a ten postanowił przeprowadzić wstępne prace wykopaliskowe.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 2

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ruthene 25.01.2019 22:57
Naprzeciwko Muzeum znajduje sie kościół z Krzyżem i księżycem pod nim jako znak zwyciestwa Krzyża nad księżycem,jako wotum , ustawiony na kopule dachu po Victorii wiedeńskiej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Podpisywana petycja zawiera błąd, gdyż nowa ulica nie przebiegnie w miejscu "powstającej ulicy na dotychczasowej Drodze Wojskowej", tylko kilkaset metrów obok. No chyba, że pomysłodawcy chcą, aby ul. Droga Wojskowa zmieniła nazwę na „św. Jozafata Kuncewicza”. Ja optuję za ul. Riada Haidara, gdyż trasą będzie można dojechać do ronda WOŚP, z którą to Orkiestrą Śp. RH był od początku mocno związany.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Np procto vitale, żeby daleko nie szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:34Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama