Powiat bialski: Będą oszczędzać i inwestować w drogi

  • 10.01.2019, 08:28
  • Anna Chodyka
Powiat bialski: Będą oszczędzać i inwestować w drogi
Renowacja zabytkowego dworu Kraszewskich, przebudowa i modernizacja dróg m.in. na trasie Grabanów-Rokitno oraz Chotyłów-Piszczac, a także utworzenie Zakładu Opiekuńczego w Łózkach to tylko niektóre z inwestycji, jakie będą kontynuowane przez władze powiatu bialskiego w 2019 r.

Wydatki zaplanowane w tegorocznym budżecie będą wynosiły ok. 66 proc., w tym na wynagrodzenia i składki od nich naliczone przeznaczono ok. 58 proc. Z kolei na obsługę długu, zdecydowano się przeznaczyć 0,7 proc. Dochody powiatu będę większe niż przewidywano w 2018 r. i wyniosą 126 mln 673 tys. zł. Kwota powiększyła się o ponad 8 mln zł, dzięki pozyskaniu środków z subwencji, a także jest wynikiem poprawy ściągalności podatku VAT. Jak zauważa skarbnik Krystyna Laszuk z biegiem lat dotacje z budżetu państwa maleją. Podobnie dzieje się z dofinansowaniami z Unii Europejskiej, a programy, w jakich można otrzymać znaczące fundusze zakończą się w 2020 r. Stąd pozostaną jedynie środki, pozyskane od innych jednostek samorządowych. Będą one przeznaczane na poprawę stanu dróg i ich budowę.

– Konstruując budżet na 2019 r. kierowano się zasadą racjonalnego gospodarowania i ograniczania wydatków do niezbędnego minimum, poprzestając na kwotach zapewniających ciągłość funkcjonowania powiatu. Przyjęto również zasadę realizacji zadań przy wsparciu zewnętrznym, zmniejszając w ten sposób wykorzystanie środków własnych. To rok wprowadzania oszczędności – wyjaśnia skarbnik Krystyna Laszuk. I dodaje, że będzie ona polegać m.in. na bieżącym monitorowaniu należności, kontakcie z dłużnikami, sukcesywnym wystawianiu wezwań do zapłaty, a także kontakcie z instytucjami tj. urząd skarbowy, ośrodkami pomocy społecznej, sołtysami i policją.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 2

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe