Terespol: Nowa inwestycja PKP na granicznych torach

  • 10.01.2019, 09:15
  • Anna Chodyka
Terespol: Nowa inwestycja PKP na granicznych torach
W tym roku rozpoczną się prace modernizacyjne, dzięki którym zwiększy się liczba przejeżdżających pociągów na trasie Moskwa –Mińsk –Warszawa – Berlin. Ogłoszono już przetarg na zaprojektowanie rozbudowy torów na stacji Terespol.

– Płynny ruch pociągów, zwiększenie przepustowości w głównym korytarzu transportowym wschód – zachód, możliwość przejazdu większej liczby składów towarowych, takie będą efekty inwestycji w zwiększenie dostępności przejścia granicznego Terespol – Brześć – wymienia korzyści Mirosław Siemieniec rzecznik prasowy PKP PLK. I dodaje, że z roku na rok zwiększa się znaczenie wymiany handlowej między Europą i Azją, a to przekłada się na wzrost przewozów towarowych między kontynentami.

Przybliżona wartość przygotowania projektu i dokumentacji będzie wynosić ok. 5 mln zł. Przybędzie 10 szerokich torów o wymiarach 1520 mm i dopuszczalnym nacisku 25t/oś. Jak wyjaśnia rzecznik PLK inwestycja ułatwi kontrolę celno – graniczną. Rozbudowa rozpocznie się w tym roku, a zakończy w 2022 r. Fundusze na realizację projektu pochodzą ze środków należących do spółki. Dzięki zmianom poprawi się wymiana handlowa między Polską, a Białorusią.

– Fakt, iż będą dodatkowe tory, nie jest rozwiązaniem problemu, zwłaszcza, że nie wiemy jak sytuacja się ma po stronie białoruskiej. Czy te pociągi będą mogły wrócić? Mam tysiąc pytań, bez żadnej odpowiedzi. Należałoby skoordynować działania po obydwu stronach, a na ten moment Polska nie ma podpisanej umowy z Białorusią o granicy państwowej. Uważam, że to rozwiązanie fragmentaryczne, a nie kompleksowe, nie rozwiązuje ono sprawności Małaszewicz. Trzeba też skoordynować działania służb granicznych. Sądzę, że to bardzo skomplikowany mechanizm – mówi Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 2

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zterespola
zterespola 10.01.2019, 11:04
a pomyślał ktoś o nowym wiadukcie w Terespolu ? Nowe tory zamkną przejazd na stałe... Już jets ciężko a będzie gorzej
PiSda
PiSda 11.01.2019, 06:09
Wiadukt w Terespolu??? A cóż za ruch tam panuje (nie licząc piątku - "święto dyszla")
może jeszcze światła + klika rond?

Pozostałe