Biała Podlaska: Bezcenne dziedzictwo Bazylego Albiczuka [GALERIA]

  • 10.01.2019, 10:20
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: Bezcenne dziedzictwo Bazylego Albiczuka [GALERIA]
Prace Bazylego Albiczuka, zwanego podlaskim Nikiforem po kilku miesiącach konserwacji, wróciły do Muzeum Południowego Podlasia. W grudniu odbył się wernisaż kilku jego obrazów i notatników. Na więcej nie ma miejsca, ponieważ aż do września potrwa remont głównego budynku muzeum. Ale pod koniec 2019 roku powstanie wystawa stała dzieł Albiczuka, na którą czeka wielu miłośników jego prac.

– Na wystawie prezentujemy zaledwie niewielki fragment, a to z tego powodu, że obecnie trwa remont muzeum i nie mamy zbyt wiele przestrzeni wystawienniczej – tłumaczy Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

Konserwacji zostało poddanych 95 obiektów artysty, w tym 21 obrazów olejnych, ponad 50 prac na papierze, czyli rysunków i akwarel oraz notatniki, kalendarze, zeszyty, w których prowadził notatki, czy swoje spostrzeżenia związane z malarstwem i przyrodą. Koszt konserwacji to 127 tysięcy złotych, z czego 87 tys. zł stanowi dofinansowane ministra kultury i dziedzictwa narodowego, 40 tys. zł pochodzi z bialskiego urzędu miasta. - Konserwacja trwała kilka miesięcy. Chodziło o wyczyszczenie obrazów, wyrównanie płócien, bo niektóre były dosyć mocno pofałdowane. Albiczuk jako samouk nie zawsze bowiem dobrze naciągał płótno. Te na papierze musiały być odkwaszone i zabezpieczone. Akwarele są oprawione w szkło muzealne, które zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Prace odzyskały swój pierwotny blask - dodaje Violetta Jarząbkowska.

Wystawa w Oficynie Zachodniej (wejście od strony dziedzińca) potrwa do 27 stycznia.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 2

Justyna Madan

Zdjęcia (34)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe