Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 15:27
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Biała Podlaska: Bezcenne dziedzictwo Bazylego Albiczuka [GALERIA]

Prace Bazylego Albiczuka, zwanego podlaskim Nikiforem po kilku miesiącach konserwacji, wróciły do Muzeum Południowego Podlasia. W grudniu odbył się wernisaż kilku jego obrazów i notatników. Na więcej nie ma miejsca, ponieważ aż do września potrwa remont głównego budynku muzeum. Ale pod koniec 2019 roku powstanie wystawa stała dzieł Albiczuka, na którą czeka wielu miłośników jego prac.
Biała Podlaska: Bezcenne dziedzictwo Bazylego Albiczuka [GALERIA]

– Na wystawie prezentujemy zaledwie niewielki fragment, a to z tego powodu, że obecnie trwa remont muzeum i nie mamy zbyt wiele przestrzeni wystawienniczej – tłumaczy Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

Konserwacji zostało poddanych 95 obiektów artysty, w tym 21 obrazów olejnych, ponad 50 prac na papierze, czyli rysunków i akwarel oraz notatniki, kalendarze, zeszyty, w których prowadził notatki, czy swoje spostrzeżenia związane z malarstwem i przyrodą. Koszt konserwacji to 127 tysięcy złotych, z czego 87 tys. zł stanowi dofinansowane ministra kultury i dziedzictwa narodowego, 40 tys. zł pochodzi z bialskiego urzędu miasta. - Konserwacja trwała kilka miesięcy. Chodziło o wyczyszczenie obrazów, wyrównanie płócien, bo niektóre były dosyć mocno pofałdowane. Albiczuk jako samouk nie zawsze bowiem dobrze naciągał płótno. Te na papierze musiały być odkwaszone i zabezpieczone. Akwarele są oprawione w szkło muzealne, które zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Prace odzyskały swój pierwotny blask - dodaje Violetta Jarząbkowska.

Wystawa w Oficynie Zachodniej (wejście od strony dziedzińca) potrwa do 27 stycznia.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 2

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama