Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:41
Reklama
Reklama

Powiat bialski: Christos rożdajetsia – sławitie Jeho

Dwa tygodnie po rzymskokatolickich obchodach świąt Bożego Narodzenia przychodzi czas na świętowanie w obrządku wschodnim. Prawosławni mieszkańcy Lubelszczyzny i Południowego Podlasia rozpoczynają święta uroczystą kolacją, tzw. soczielnikiem, a na stole wigilijnym pojawiają się m.in. kutia, barszcz z grzybami oraz smażona ryba. Gdy kościół rzymskokatolicki świętuje Trzech Króli, wyznawcy prawosławia obchodzą wigilię.
Powiat bialski: Christos rożdajetsia – sławitie Jeho

Różnica w terminie obchodów Bożego Narodzenia w obrządkach wschodnim i zachodnim bierze się ze stosowania różnych kalendarzy i wynosi 13 dni. Prawosławne święta religijne są ustalane według kalendarza juliańskiego,  który jest starszy od gregoriańskiego i stosowany był w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Kalendarz gregoriański został zaś wprowadzony w 1582 roku reformą papieża Grzegorza XIII. Kościół prawosławny nie przyjął tej reformy, tak więc wigilię Bożego Narodzenia obchodzi 6 stycznia. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych na ok. 600 tys., którzy są skupieni w 250 parafiach, posiadają ponad 400 świątyń. Duża część z nich zamieszkuje tereny Lubelszczyzny i Południowego Podlasia.

Święta Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym obchodzone są bardzo uroczyście, posiadają wiele obrzędów i bogatą oprawę liturgiczną. Narodzenie jest obchodzone razem z uroczystością przybycia Trzech Króli i Chrztem Pańskim. Tworzą one wielką Epifanię – Objawienie Jezusa. Prawosławni chrześcijanie świętują Boże Narodzenie przez trzy dni, by podkreślić udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia. Święta poprzedza czterdziestodniowy post, zwany "Filipowym", rozpoczynający się 14 listopada, czyli w dzień św. Filipa Apostoła.  Dwie ostatnie niedziele oczekiwania to tzw.  przygotowawcze niedziele poświęcone Praojcom i Ojcom, czyli mężom Starego Testamentu wierzącym w przyjście Mesjasza oraz przodkom Jezusa Chrystusa. Cerkiew zestawiała często "dwóch Adamów" - pierwszego człowieka na Ziemi, a drugiego - Chrystusa, nowego Adama. Pierwszy Adam przedstawiany był jako winowajca grzechu i śmierci całego rodzaju ludzkiego, drugi zaś to twórca życia i źródło ratunku ludzkości. Przyjęto również, że Chrystus urodził się tego samego, szóstego dnia, w którym został stworzony Adam. Już od święta Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, które wypada 21 listopada,  w cerkwiach usłyszeć można pieśń pt. "Christos rażdajetsia – sławitie" tł. "Chrystus się rodzi. Witajcie", która ma wprowadzić w nastrój zbliżającego się święta.

Główne obchody rozpoczynają się w wigilię. U prawosławnych jej nazwa to nawieczerie lub soczielnik. Ta druga pochodzi od słowa "socziwo", czyli gotowanej pszenicy lub kaszy polewanej miodem, która była poprzednikiem obecnej kutii. Rano, w dniu wigilii, w cerkwi odprawiane są tak zwane wielikije czasy z paramijami i ewangelią mówiącą o Bożym Narodzeniu i jego znaczeniu. W wigilię obowiązuje ścisły post, najlepiej powstrzymać się też od picia napojów, w tym mleka.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama