Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 05:55
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Międzyrzec Podlaski: Sztuka rysowania w drewnie

Agata Szczepaniuk ma 26 lat i pochodzi z małej wsi Żdżarki na Mazowszu koło Nowego Miasta nad Pilicą. Od roku mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu jest technikiem plastykiem, a wykształcenie zdobyła w Warszawskiej Szkole Reklamy. Jej zainteresowania to przede wszystkim fotografia analogowa, muzyka i od ponad roku pirografia. Z pasjonatką wypalania wzorów w drewnie rozmawia Paulina Chodyka.
Międzyrzec Podlaski: Sztuka rysowania w drewnie

Jak i kiedy zaczęła się pani przygoda z pirografią?

Przy okazji zakupów w sklepie mój mąż zauważył wypalarkę do drewna i stwierdził, że może spróbowałabym zająć się pirografią. Pamiętam, że od samego początku byłam strasznie zafascynowana wypalaniem. Moje pierwsze wzory wypalałam na  każdym kawałku drewna, jaki wpadł mi w ręce. Wypalałam mikołaje, bałwanki, choinki, bo akurat był to okres świąteczny. Robiłam te wypalanki dla znajomych i rodziny. Początkowo nie nastawiałam się na pokazywanie tych prac, czy pochwalenie się nimi światu. Najpierw były to małe rysunki na sklejce, potem były niewielkie prace do powieszenia na ścianie i podkładki pod kubek. Tak naprawdę to cały czas ćwiczyłam.  W późniejszym czasie  zaczęłam wypalać drewniane kartki z życzeniami na różne okazje, przede wszystkim z życzeniami ślubnymi, które stały się popularne wśród moich znajomych. Był to moment przełomowy – coś, co robię zaczęło podobać się innym i odważyłam się założyć fanpage na facebooku i instagramie. Zaczęłam eksperymentować, pojawiły się nowe prace takie, jak przybory kuchenne czy drewniane skrzynki. Dla mojej siostry zrobiłam kilka elementów wystroju sali weselnej i kościoła. W listopadzie zdecydowałam się pójść dalej i stwierdziłam, że wezmę udział w jarmarku świątecznym w Międzyrzecu Podlaskim, żeby pokazać, co mi w duszy gra.

Proszę powiedzieć, co to właściwie jest pirografia? Czy każdy może zająć się tą dziedziną?

Pirografia jest to jedna z technik pracy na drewnie, jest jak rysunek, tylko przeniesiony na drewno. Oczywiście każdy może zająć się pirografią, ale potrzebne są pewne umiejętności manualne i wyobraźnia. Ludzie wypalają różności, od zdobienia przedmiotów codziennego użytku po dzieła sztuki, ja sama cały czas się uczę i doskonalę. Wbrew pozorom pirografia jest w naszym kraju bardzo popularna. Wypalarka nie jest drogą sprawą, więc każdy może spróbować, tylko trzeba mieć dużo cierpliwości i trzeba wykazać się dokładnością plus najważniejsze – po prostu to lubić.

 Jak wygląda proces powstawania ozdób?

Jeśli mam już jakiś pomysł to najpierw szkicuję go ołówkiem na drewnie, a jak już rysunek lub napis mnie satysfakcjonuje – zaczynam wypalać wypalarką - staram się być bardzo dokładna. Narzędzia jakimi się posługuję to ołówek, gumka, wypalarka i pomysł w głowie. Jeśli chodzi o materiały, zamawiam po prostu przez internet, to czego potrzebuję. Sklepy z artykułami do decoupage mają naprawdę ogromny asortyment. Moją pracownią jest stół w pokoju, lampka i muzyka w tle – moje własne miejsce.

Agata Szczepaniuk przyznaje, że uwielbia to, co robi. Każdy pozytywny efekt sprawia jej ogromną radość. Szczególnie, jeśli tworzy nowy, oryginalny wzór. Młoda artystka prowadzi strony na facebooku i instagramie pod nazwą "WypaLove", na których można podziwiać jej prace.

Cały wywiad przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 2



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama