Czym może się zakończyć brak rozwodu?

  • 21.01.2019, 12:36
  • Artykuł Partnera
Czym może się zakończyć brak rozwodu?

Związki małżeńskie czasami się kończą, ale ludzie decydują się je przerwać w różny sposób. Są takie osoby, które rezygnują z rozwodu, ponieważ nie chce im się biegać po sądach i użerać z prawnikami. Nadal więc pozostają małżeństwem, ale ich drogi się rozchodzą. Często zdarza się, że znajdują nowych partnerów i ich sytuacja życiowa się zmienia. Niestety małżeństwo, które nie zostało zakończone rozwodem, może nam przysporzyć wielu problemów nawet po latach.

Żona może żądać od nas alimentów na cudze dziecko
Najgorszą niespodzianką, jaka nas może czekać, gdy pozostajemy w związku małżeńskim to alimenty na cudze dziecko. To może nas bardzo zaskoczyć, ale jest całkowicie możliwe. Rozchodzisz się z żoną i znajdujesz nową partnerkę, ona również może wejść w kolejny związek. Taka relacja czasami kończy się ciążą, a wtedy Twoja małżonka może zażądać alimentów właśnie od Ciebie! Jesteś zdziwiony i przekonany, że nie ma takiego prawa? To błąd! Twoja żona jak najbardziej może od Ciebie zażądać alimentów nawet, gdy od dawna nie macie kontaktów, a dziecko nie jest Twoje. Dlaczego tak się dzieje? Polskie prawo zakłada, że domniemanym ojcem jest właśnie mąż matki.

Jak rozwiązać ten problem?
Po rozstaniu żoną bez rozwodu warto mieć z nią przynajmniej sporadyczny kontakt, aby wiedzieć, co się u niej dzieje. To może być szczególnie przydatne w momencie, gdy urodzi jej się dziecko. Ja już wspomnieliśmy, zgodnie z prawem za ojca uznawany jest mąż matki, ale można złożyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Warto też zakupić odpowiednie książki na https://www.profit24.pl/prawo, aby na bieżąco pozostawać z przepisami i sprawdzać, co można zrobić w konkretnej sytuacji.

Jak wygląda taki proces?
W trakcie takiego procesu musi zostać ustalone, czy mąż matki faktycznie nie miał możliwości, aby zostać ojcem dziecka. Dlatego będziemy zmuszeni udowodnić, że faktycznie nie doszło do cielesnego obcowania z matką dziecka. Warto też pamiętać, że badanie DNA bardzo często nie jest przyjmowane przez sąd jako dowód w sprawie. Zdarza się również, iż zaświadczenie o niepłodności może być odrzucone, gdy dotyczy jedynie stanu faktycznego. Bardzo często są powoływani świadkowie, którzy muszą odpowiadać na bardzo intymne pytania. Na koniec trzeba pamiętać, że na wystąpienie z powództwem mamy tylko 6 miesięcy. Jeżeli przegapimy termin, to może to zrobić za nas jedynie prokurator.

Dlatego najlepiej od razu się rozwieźć
Jak widać, pozostanie w związku małżeńskim z byłą żoną to kiepska decyzja. W pewnym momencie taki stan może nam przysporzyć wiele kłopotów. Może się zdarzyć, że żona zażąda od nas alimentów na cudze dziecko. Po pewnym czasie wiele osób pragnie też zawrzeć związek małżeński z nową partnerką. Wówczas będzie trzeba wystąpić o rozwód, a wtedy może być problem ze zlokalizowaniem małżonki. Dlatego najlepiej od razu przeprowadzić to postępowanie i nie bać się sądów ani formalności. W przyszłości może nas bowiem czekać jeszcze więcej papierkologii i problemów.

Artykuł Partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe